Chyby v posilovně

Kromě toho, že se zároveň vystavujeme riziku obvinění z obtěžování, je tu riziko jiné. A možné závažnější. Při takovém chování si můžeme dost ublížit. Přivodit si zbytečně ošklivý úraz. Co v posilovně nedělat, aby byl náš trénink efektivní, ale také bezpečný?
 muži ve fitku
Nerozptylujeme sebe ani ostatní
Na cvičení se musíme dostatečně soustředit. Pozorovat hlavně sebe a přístroj, s jehož pomocí trénujeme. Posilovna není rozhodně vhodné místo, kde bychom měli flirtovat, předvádět se před slečnami nebo kamarády, zbytečně moc mluvit či dokonce telefonovat! Takové chování je zde dost nebezpečné pro nás i ostatní! Mobil necháme v šatně. Hodinku se bez něj jistě obejdeme.
prázdná tělocvična 
Nenakládáme i příliš
Nic se nemá přehánět. Ani testování vlastního těla, zjišťování našich limitů. Těžší zátěže si necháváme až na dobu, kdy máme vybudované dostatečné množství svalové hmoty. A také jsme celkově v dobré kondici. Je vhodné tuto věc konzultovat s trenérem. Při špatně zvolené zátěži nám hrozí poškození svalů a kloubů!
 
Nejsme závislí na strojích
Někdy se stává, že se zcela podřídíme cvičebnímu plánu danému přístrojem. Je to dobrý pomocník, ale řídíme se především pokyny svého těla. Mohli bychom se snadno „přetrénovat“, což je dost bolestivé.
zrzka ve fitku 
Vyhýbáme se nebezpečným experimentům
Posilování je hlavně zábava. Je ale důležité osvojit si určitá pravidla a těmi se řídit. Pak můžeme přidat i různé varianty cvičení. Ale nepřehánět to. Držíme – li se osvědčené techniky, snižujeme riziko úrazů. K nim jsou náchylná hlavně záda, ramena a krk. Jde to pak zranění bolestivé a také se to pomalu hojí.
 
Nesrovnáváme se příliš s ostatními
Do určité míryje to záležitost v posilovně přirozená. Prostě máme ostatní siláky na očích, tak přemýšlíme, jestli jsou zdatnější než my. A pokud ano, jestli se dovedeme také tak vypracovat. Není dobré se srovnávat příliš, závidět a nechat se tím demotivovat. V posilovně se prostě s osobami, které se v tomto sportu dostaly dál než my a mají třeba „lepší“ tělo můžeme potkávat běžně. Není potřeba se tím příliš zabývat.
 

Free stylový snowmobiling – hazard nebo odvaha?

Lidé se snaží stále posouvat hranice. Dalo by se říci, že snad ve všech odvětvích lidského konání. Jsme stále dál v medicíně, v technice, v elektronice, ve výpočetní technice. Posun zaznamenává i rozmanitý svět sportu. Někdy se to ale ne úplně vyplácí, protože se některý sport posunutím kupředu stane mnohem nebezpečnějším.
–         Představme si obyčejnou jízdu na sněžném skútru. Pokud řidič pouze brázdí sněhové závěje, zdá se jeho jízda celkem bezpečná. Pokud ovšem nepotká zbloudilého nebo společensky unaveného lyžaře.
Už jste ale viděli v akci vyznavače free stylového snowmobilingu? To je skutečně extrémní sport.
jízda na skútru

Kotrmelce se skútrem

Závodník ve svém skútru najede na rampu a nechá se odpálit do několikametrové výšky. Pak se se svým těžkým strojem otáčí ve vzduchu. Ovládání skútru není nijak snadné. Přeci jen se jedná o stroj, který i po všech úpravách váží kolem dvou set kilogramů. Chvíli musí závodník jen viset za ruce na řídítkách, ale na konci musí opět sedět v sedle a dopadnout na tu správnou stranu.
·        Na tuto poslední fázi doplatil roku 2013 mladík Caleb Moor, kterému se právě závěrečný manévr nepodařil.
·        Poté, co nezvládl dotočit svůj stroj do správné dopadové pozice, utrpěl těžké zranění.
·        Jeho skútr na něho spadl a šestadvacetiletý závodník po týdnu svůj boj o život prohrál.
akční sporty

Kam se dál posunou hranice?

Nejnáročnějším prvkem celé sestavy je salto ve vzduchu, kterému se říká FLIP. Podle způsobu provedení může jít o
–         BACKFLIP – otočení přes záda.
–         FRONTFLIP – otočení přes řídítka.
Podle jezdců je právě FRONTFLIP nejtěžším prvkem. Kromě nekonečné odvahy je nutné i dokonalé načasování a velká síla. Dlouho zůstávala tato meta nepokořena. Až v roce 2012 se o toto salto úspěšně pokusil Američan Heath Frisby. Myslím, že velkou odvahu mají i diváci, kteří se přijdou na podobné vystoupení podívat.

Do které skupiny sportovních fandů patříte?

Nejen muži se rádi podívají
V televizním vysílání lze již velmi často narazit na vysílání sportovních přenosů různého druhu. Pokud jste navíc vlastníky speciálních sportovních programů, jistě nemáte o fotbalové či hokejové přenosy nouzi.
Možná Vás to překvapí, ale diváky podobných televizních programů (obdobně jako fanoušky fandícími při utkání probíhajících přímo na stadionech) nejsou výhradně muži. Nejen u nás, ale také v jiných zemích davy nadšených divaček netrpělivě vyčkávají na začátek zápasů, jichž se účastní jejich oblíbené kluby, nebo alespoň jednotlivci.
Mezinárodní turnaje pak k obrazovkám lákají celé domácnosti, bez ohledu na věk a pohlaví jedinců, kteří v nich žijí. Zkuste si jen vzpomenout na atmosféru doma i v ulicích, když se hrají celosvětové šampionáty v hokeji…
hokejový zápas 
Fotbalové elegance versus
Že fotbal může na prohled působit jako vysoce elegantní sport dokazuje i samotné označení „bílý balet“, jež je užíváno ve spojení s jedním známým fotbalovým klubem.
Oproti tomu je hokej silně agresivním sportem, který však diváky láká na rychlost a akci, se kterou se
u fotbalu setkávají pouze výjimečně.
Proto také často dochází k tomu, že se lidé dělí na dva proti sobě stojící tábory, z nichž jeden je oddán hokeji, zatímco druhý by se nezpronevěřil fotbalovému šílenství ani za milion korun.
fotbalisté na hřišti 
Ke kterému z těchto táborů byste se nejspíš zařadili Vy sami?
Naplňuje Vás coby diváka spíše vytrvalost a neúnavnost fotbalových hráčů, nebo si více potrpíte na rychlost sílu hokejových bojovníků na ledě? Anebo patříte do té výjimečné malé skupinky sportovních fandů, kteří si dokáží stejně dobře vychutnat jak devadesát minut na trávníků, tak také šedesát minut čistého hracího času na zmrzlé ledové ploše?
Sport může být skvělou zábavu nejen, když se jej osobně aktivně účastníte. Skvělé zážitky si můžete odnést i ze sledování přenosů z pohodlí Vašeho domova. Stačí se jen rozhodnout, na který přenos se právě chcete dívat.

Pohybová aktivita pro tělo i duši – jóga

Když Vás bolí záda
Bolest zad je všudypřítomná. Vzhledem k našemu převládajícímu životnímu stylu, kdy povětšinu času máme tendenci posedávat před počítačem (ať už z pracovních či osobních důvodů) a v době, kdy tak nečiníme, se často doslova „válíme“ před televizními obrazovkami, se není čemu divit. Naše tělo chřadne, svaly oslabují a výsledkem jsou potíže s vyhnutím páteře či jinými zdravotními dopady způsobujícími, že nás záda a často také hlava bolí tak nesnesitelně, že jsme konečně nuceni se svou situací něco učinit. Zapomeňte v takovém případě na farmaka a řešte raději příčinu svých potíží. V tomto ohledu Vám může být jóga velmi užitečným pomocníkem.
jóga na pláži 
Když máte sedavé zaměstnání
Ano, zde se ještě jednou vrátíme k již zmíněnému sezení. Ačkoli to nemusí být aktivita, kterou byste dobrovolně volili, často jste k němu donuceni okolnostmi. V podobných případech je pak nutné pasivně strávený čas, kdy tělo není aktivizováno (či je aktivní pouze v určitých omezených oblastech své působnosti), kompenzovat pohybovou aktivitou. Jóga je volbou zahrnující jak protažení, tak posílení Vašeho těla.
žena při józe - ilustrace 
Když máte nějaké to kilo navíc
Nemusíte být zrovna obézní, a přesto můžete pociťovat, že vaše postava již není jako dřív, že se nevejdete do svého oblíbeného kousku oblečení nebo se třeba rychleji unavíte, když dobíháte tramvaj. Pro vytvarování těla a shození kil, které organismus nepotřebuje, je jóga skvělým prostředkem.
 
Když si chcete pročistit hlavu
Máte ve svém denním programu pohybových aktivit již dostatek? Skvěle, gratulujeme Vám. Zamyslete se však také nad následující otázkou: Máte denně vyhrazen prostor pro zklidnění a relaxaci? Pokud nikoli, jóga Vám může podobný prostor – tolik potřebný pro udržení psychické rovnováhy – poskytnout.
 
Když pro sebe chcete udělat víc
Pokud jste osobami, které s mají rády a pečují nikoli pouze o druhé, ale také samy o sebe, pak by jóga ve Vašem životě neměla scházet, ale měla by v něm zaujímat své oprávněné místo.

Tajemství neznámého sportu – Baton Twirling

Máte pocit, že jste se s tímto pojmem ještě nesetkali? Není to žádná novinka. Když řeknete na veřejnosti, že se věnujete Baton Twirlingu, mnoho lidí opravdu netuší, co si pod tím představit. Myslím si, že je to ohromná škoda a pevně věřím, že se nám jednou podaří dostat tento sport do podvědomí lidí a co více – prosadit ho až na Olympijské hry. V následujících pár bodech se vám pokusím nastínit, o co se jedná.

Původ sportu
Twirling je rozšířený po celém světě. U nás vznikl zhruba v roce 2008, ale například v USA byla twirlingová asociace zřízena již roku 1958. Mezi největší velmoce na světě patří právě USA, Japonsko a Francie.

• Náčiní
Twirleři musí dokázat zkoordinovat taneční, baletní a gymnastické prvky s náčiním, kterým je zde twirlingová hůlka. Lidé tento sport často zaměňují s mažoretkami, ale toto označení je chybné.

• Dres, obuv
Twirleři si neoblékají uniformy a vysoké kozačky a náplní jejich práce není pochod. Baton Twirling je dnes mnohem více než pouze toto. Atleti se navzájem předhání, čí kostým bude mít větší efekt a přispěje k celkovému dojmu na porotu. Dresy bývají většinou ušity z elastického materiálu a zdobí je nepřeberné množství kamenů Swarovski a nejrůznějších flitrů, které mnohdy zaručí, že opravdu „oslníte“. Součástí kostýmu jsou i speciální twirlingové boty, většinou tělové barvy – působí to, jako byste byli bosi.

• Líčení, hairstyle a celkový vzhled
Twirling bývá často přirovnáván ke krasobruslení či moderní gymnastice. Součástí hodnocení je také celkový vzhled, jak soutěžící působí – zda z nich vyzařuje energie, hodnotí se výraz, enthusiasmus a v neposlední řadě i líčení a účes hraje důležitou roli.