Když internet byl v prvních dobách dostupný pro veřejnost, zpravidla jen málo lidí mělo připojení k internetu doma, byli jsme odkázáni chodit do knihoven, internetových kaváren apod. Dnes je toto připojení možné prakticky kdekoliv. V první řadě téměř všichni máme připojení k internetu doma, kavárny se předhánějí, že nabízejí připojení wifi zdarma, takže kdo má chytrý telefon, nebo tablet, není pro něj problém připojit se takřka všude.
Internet bývá součástí počítačů také v zaměstnání, jen málo zaměstnavatelů kontroluje, kolik času jejich zaměstnanci na internetu tráví, navíc pokud musí posílat e-maily obchodním partnerům, mají lidé i v práci přístup k internetu neomezený.
To samo o sobě ještě není nic špatného, naučili jsme se přes internet komunikovat, zejména na sociálních sítích, přes internet nakupujeme, prodáváme apod., ale může se stát, že na internetu začneme trávit mnohem více času, než je zdrávo, a může nám hrozit závislost na internetu.
Netýká se to jen dětí nebo teenagerů, i když tato populace je ohrožena nejvíc, vždyť když se rozhlédneme po ulici, každý teenager drží v ruce telefon, ani v kavárnách se často neumí bavit společně, každý si chatuje přes svůj mobil, ale závislým se může stát i dospělý člověk.
Zda jste sami závislí, poznáte snadno, a může to vést ke katastrofálním důsledkům – věnujete příliš času sociálním sítím? Nesmí Vám na nich nic uniknout? Další častou závislostí je závislost na on-line hrách, člověk u nich může trávit tolik času, až mu začne unikat svět reálný. Všechny důsledky se projeví rozpadem normálních přátelských vztahů, také když se víc než rodině budete věnovat hraní her na internetu, nebo neustálému surfování na něm, můžete přijít i o manželku nebo manžela, hrozí také výpověď z práce a člověk ve finále zůstává osamocený jen se svou závislostí.
Předejděte této závislosti včas, klidně se můžete zajít poradit i do některé z poraden, vůbec se za to nemusíte stydět. Důležité je si svůj problém přiznat, jak sám sobě, ale také rodině a přátelům.
Začněte také svůj čas trávit jinak.
– Dříve jste jistě měli jiné zájmy a koníčky, které jste díky internetu odsunuli stranou, vraťte se k nim
– Pokud Vás to bude svádět strávit opět hodiny u hry nebo sociální síti, vyhledejte přátele, s kterými jste se dříve stýkali, a jděte se s nimi bavit
– Více se začněte věnovat rodině a dětem, hlavně ty jsou také ohroženy, pokud vidí Vás, kolik času na internetu trávíte.
Rubrika: Internet
Křišťálová lupa
Máte rádi ankety jako například Český lev, Zlatý slavík, Anděl, ceny TýTý, Magnesia Litera a další? Český divá ankety miluje. Ankety se samozřejmě neuskutečňují jen v oblasti kulturních odvětví, ale například také ve vědě, ve světě obchodu a ekonomie a v neposlední řadě také ve světě internetu.
Cena české českého internetu se jmenuje Křišťálová lupa. Je to čtenářská anketa zpravodajského serveru Lupa.cz společnosti Internet Info s. r. o., která vydává také servery Měšec.cz a Root.cz. Co se týče Lupy.cz jedná se o server o českém internetu. Cokoli Vás o světě internetu zajímá, měli byste ze všeho nejdřív zamířit na server Lupa.cz. Server byl založen v roce 1998 a úplně původně fungoval jako zápisník (tehdy se tomu ještě neříkalo blog) zakladatele.
Cílem soutěže Křišťálová lupa je najít nejlepší projekty a služby na českém internetu. Probíhá od léta do podzimu. Poprvé se soutěž uskutečnila v roce 2006,
Je vyhlašováno několik kategorií, k nimž se brzy dostaneme. Soutěž má několik fází.
1. Čtenářská nominace
2. Finální hlasování
3. Hlasování poroty
Jednotlivé kategorie se týkají těchto oblastí
1. Zájmové weby
2. Internetové obchodování
3. Nástroje a služby
4. Zpravodajství
5. One man show
6. Cena popularity
7. Projekt roku
8. Globální projekty českých tvůrců
9. E-commerce inspirace
10. Marketingová inspirace
11. Obsahová inspirace
12. Veřejně prospěšná služba
13. Osobnost roku
14. Anticena
15. Zvláštní cena serveru Lupa.cz
Možná Vás nyní napadlo, že cen je až trochu příliš. Ale je to důležité z toho důvodu, že oblast internetu je prostě velmi rozsáhlá.
A které české weby jsou nejúspěšnější. V oblasti zájmových webů to je zejména ČSFD, dTest, Peklo na talíři, v oblasti internetového obchodování si v posledních letech vede dobře hlavně Heureka, v nástrojích a službách to jsou obvykle Mapy.cz, ve zpravodajství si často vede nejlépe iDnes.cz.
Apple rozpoznává hudbu
Apple opět rozšiřuje své služby a odkupuje menší společnosti, aby obohatil vlastní služby. Tentokrát se jedná o Shazam, který se vám pokusím představit níže.
Shazam
Shazam je program určený pro chytré mobilní telefony, který byl vyvinut společností Shazam Encore. Jedná se o program, který pomocí internetu rozpoznat téměř jakoukoliv skladbu, a to i české. Databáze skladem aplikace Shazam obsahuje více než osm miliónů skladeb, takže rozpoznávací kvality je velmi výborná. Jediné, co program potřebuje, je slyšet standardní hudbu, například z rádia, kterou dokáže ihned rozpoznat a vypíše vám okamžitě jméno poslouchané skladby. Tato aplikace je na mobilní zcela zdarma a dá se pořídit na telefony Android, iOS, BlackBerry, Nokia a WindowsPhone.
Shazam funguje na základě analýzy zachycené skladby a hledá shodu v akustickém otisku v databázi skladeb. Při úspěšné identifikaci skladby vám aplikace vypíše název skladby a jméno interpreta a také vám poradí, kde se dá skladba pořídit a koupit. Aplikace skladbu vyhledá a identifikuje obvykle do deseti sekund a dokáže také identifikovat různé televizní reklamy.
Apple
Apple Inc. Je velmi rozlehlá firma se sídlem v Kalifornii v Americe, která se specializuje na výrobu hardware a vývoj software. Tento gigant se rozrostl hlavně díky výrobě zařízení jako je počítačová řada iMac, sada kapesních MP3 přehrávačů iPod, tablety iPad a chytré mobilní telefony iPhone. Vyrábí také chytré hodinky Apple Watch. V počítačích jsou standardně instalovány operační systémy iMac a do dotykových zařízení operační systém iOS. Dalším velmi používaným softwarem je program pro přehrávání a nákup hudby iTunes. Apple ale často zavádí produkty i v jiných oblastech.
Je otázkou, jak společnost Apple zakomponuje tuto funkcí do svých zařízení, nyní funkce Shazam funguje a pracuje spolu s aplikacemi Spotify a iTunes.
Kouzlo chytré domácnosti pomocí internetu věcí
Kde jsou doby, kdy jsme se za nejchytřejšího tvora domácnosti mohli považovat my sami? A teď už nám nestačí jenom jeden vysokoškolský titul, abychom byli chytřejší, než je například naše žárovka nebo náš termostat.
Začali jsme chápat, že notebooky jsou prostě chytřejší a rychlejší a schopnější než my, ale když se to přeneslo na telefony, které mohou ovládat i vaši pračku nebo to, jakým způsobem svít žárovka, případně na kolik stupňů má být nastavený termostat či jak má být nastavena barevná hloubka televize, aby se na ni v současném světle dalo správně dívat a obraz by vytvářel harmonii pro naše oči, to už nejsme schopno pobírat tak rychle. Oslovil vás Internet Věcí (Internet of Things)?
Zajímá vás veškerá tato technika, chtěli byste si všechny tyhle vymoženosti pořídit, ale stále vám uniká, co se vlastně děje a jak to funguje? Máme pro vás několik tipů a rad.
· Co je internet věcí (Iot)?
Jedná se vlastně o sledování domácí elektroniky nebo zařízení na dálku, a to pomocí nejčastěji vašeho chytrého telefonu. Můžete se k těmto věcem, které můžete na dálku ovládat, připojit pomocí internetu v tabletu nebo mobilu, aniž byste musel být v nějakém dosahu, jako například když centrálám odemykáte auto – musíte stát v jistém okruhu, aby centrál zareagoval a auto se automaticky odemklo.
Stejně je to například s ovládáním na televizi. Internet věcí ale můžete ovládat i z druhého konce státu nebo klidně i přes oceán. Funguje přes internet stejně jako Wi-Fi připojení internetu do vašeho notebooku nebo mobilu.
· Pohodlí zcela automaticky
Pro vás to v podstatě znamená, že si můžete pomocí zařízení, které máte v domě, zjednodušit některé domácí práce. Můžete si udělat bydlení příjemnější třeba tím, že si už v tramvaji nastavíte, jaká hudba by měla začít hrát v rádiu. A co třeba to, aby až přidejte domů, světla v chodbě budou rozsvícená?
Myslíte si, že teplota vzduchu by měla být dvacet jedna stupňů a v koupelně by se vám měla napouštět voda do vany, jenom co zajedete autem do garáže? Nebo například vytáhnout venkovní žaluzie, či je naopak stáhnout? A co zapnout kávovar, aby voda vřela, když dorazíte domů? Tohle všechno internet věcí umí.
Kybernetické hrozby Česka – před čím se mít na pozoru?
Jedná se o malware viry a Trojany, které si určitě nechce nikdo z nás do počítače natahat. Někdy se jedná o poměrně neškodné viry, kterých se lehce zbavíte, ale jiny se jedná o nebezpečné šifrovací kódy, které mohou napadnout nejenom vaši soukromou poštu, vaše složky a vybrat z nich vaše soukromá a často velice citlivá data, fotografie ale také dokumenty a videa nebo obrázky, ale mohou se dostat až tak hluboko, že rozluští vaše hesla, nabourají váš systém a budou schopny se dostat do vašeho internetového bankovnictví, do vašich účtů na internetu, kdekoli, kam jste přihlášení.
Jak silné máte heslo?
Máte heslo nastaveno tak, aby se vám dobře pamatovalo? Je to vaše datum narození, narození vašeho dítěte nebo vaší partnerky? Případně vaše výročí, rodné jméno matky nebo vaše přezdívka: Buďte velmi opatrní, jaké heslo si pro svou bezpečnost zvolíte.
Pokud je to něco, co o vás může zjistit téměř kdokoli, kdo vás jednou viděl, případně někdo, koho považujete za přítele, nebo jenom někdo, koho máte v přátelích na facebooku nebo na jiné sociální síti, a on se může dostat k věcem, jako je jméno vaší partnerky a datum vašeho narození, rozhodně byste tyto údaje neměli používat jako hesla. A už vůbec si na důležité nebo soukromé účty nedávat hesla, jako je 1234 nebo 1111, případně quip a jiné podobně časté alternativy jednoduše zapamatovatelných hesel, která jsou v seznamu stovky nejčastěji používaných hesel.
Jaké jsou největší hrozby internetu v posledních třech měsících?
1. Danger.Script
2. TrojanDownloader.Nemucod
3. PDF/Fraud
4. Java/Adwind
5. TrojanDownloader.FakejQuery
6. Fraud
7. Kryptik
8. TrojanDownloader.Agent.BUX
9. TrojanDownloader.Agent.Q
10. ProdyChanger
Nejčastěji se jedná o vyděračské viry, které se označují jako Ransomware. Vždycky se to celé vyvíjí stejně. Omylem si stáhnete některý z výše zmíněných virů do počítače z mailové přílohy nebo z na první pohled běžného webu. Nejdřív se nic neděje, potom se vir aktivuje a objeví se vám na počítači oznámení, že byste dostali svá data zpět, musíte nejdříve zaplatit. Ale není to pravda.
Virus je nutné z počítače odinstalovat, ale ne vždy je to možné. A vy můžete o data navždy přijít.. proto je vždy dobré mít zálohy nejdůležitějších dokumentů na jiném disku nebo počítači.