Vliv ovzduší na naše zdraví

Chladný podzim a nastávající zimní měsíce, které provázejí mlhy, jsou spojeny s inverzí, týkající se počasí. Tento jev v těchto měsících způsobuje, že studený vzduch je těžší než teplý a tím brání promíchání s vyššími vrstvami vzduchu. Studený vzduch se drží dole, v něm se hromadí znečišťující látky, například z továren, aut, z elektráren, z různých typů vytápění , spaloven apod. Zvlášť v znečištěných oblastech je spojená inverze s mnohem horším znečištěním vzduchu.
podzimní park
Možná, že si pomyslíte, že u nás už znečištěných oblastí moc není. Ano, továrny se modernizovaly, z elektráren se už oxid siřičitý vyřešil odsířením. Naopak je tu ale velké množství spaloven, které zamořují ovzduší, při čemž mohou unikat i jedy. Velké množství aut v ulicích, jak osobních, tak nákladních, svými výfuky ovzduší zamořují ve velké míře. Zvlášť při nízké inverzi vzduchu se všechny škodlivé látky koncentrují a my je dýcháme.

U nás jsou oblasti, kde tyto dlouhodobé nepříznivé podmínky jsou opakovaně a lékaři varují lidi vycházet z domu i větrat. Nejhorší je to oblast na Ostravsku a Karlínsku.

Toto znečištěné ovzduší zabíjí. Je spojen i s větším výskytem rakoviny. V České republice na následky znečištěného ovzduší zemřelo tisíce lidí. Určitě víte, že chronický zánět plic je v současné době převážně typický pro lidi, kteří žijí ve městech.

Našimi plícemi  nám za život projdou stovky kilogramů prachu, mikroorganizmů, chemikálií, jedů, což v důsledku časem ovlivní naše zdraví. Ano, naše plíce mají samočisticí mechanizmus, na těchto schopnostech a kondici jak výstelky plic, tak na množství a charakteru znečišťujících látek – na tom závisí naše zdraví, naše délka života.

Znečištěný vzduch proniká i do budov – našich obydlí, kanceláří… k lepšímu dýchání pomůže kvalitní čistička vzduchu, která vyčistí vzduch dříve, než se nám dostane do plic.

K čištění a ionizaci vzduchu nám pomáhají moderní kvalitní čističky vzduchu s ionizátorem, které díky nové moderní technologii splní všechny požadavky zákazníků – vysokou účinnost (až 96%),  bezhlučný provoz, nízká spotřeba elektřiny a nízká pořizovací cena.  S těmito čističkami nejsou žádné náklady při výměně filtrů – ty stačí jen vyjmout a otřít.
 smog z továrny
Přednosti čističek s ionizátorem vzduchu

    o    zlepší dýchání
    o    odstraní z místnosti alergeny a prach – zlepší se alergické potíže s dýcháním
    o    v důsledku ionizace zlepší spánek
    o    ničí bakterie a viry
    o    zlepší koncentraci, paměť a pracovní výkonnost
    o    snižuje krevní tlak a depresivní stavy
    o    podporují růst rostlin
 
Elektrostatické filtry u čističek s ionizátorem vzduchu dokážou dokonale zachytit prach, pyl, cigaretový dým, bakterie, plísně, různé alergeny a chemikálie. Stojí za to, si tyto moderní čističky pořídit, jak do svých domovů, tak na pracoviště (např. kanceláře). Zdraví se nedá ničím nahradit.

Léky proti bolesti u porodu

Zjištění gravidity může v každé ženy vyvolat myšlenky na to, jak bude probíhat její závěr. Už od samotného počátku těhotenství se začne každá rodička obávat toho, jaký bude asi její porod a do jaké míry ji bude bolet.

Není žádnou ostudou projevit strach, který je v tomto případě opodstatněný, ovšem není zásadní mu věnovat veškerou pozornost a sílu, kterou v sobě máte, protože na prvním místě by měla být především obava o to, jestli bude vaše miminko zdravé a donošené.
čáp s miminkem

Postupy, jak prožít bezbolestný porod

Dopracovat se k fázi, která vám poskytne příjemný zážitek z porodu a ne pouze bolestivou vzpomínku, můžete hned několika způsoby. Medicína je v současnosti natolik úspěšná a pokroková, že se strachu z bolesti můžete zcela vyhnout. Lékařský tým vám může v průběhu samotného porodu podat léky, které vaši bolest utlumí a tedy do značné míry zastaví příchod kontrakcí a jejich intenzitu.

Nejpopulárnější možností je využít „kouzlo“ epidurální anestezie, díky které se v mnoha případech porod i urychlí a postupuje bez potíží ze strany pacientky a dítěte.

➔   Neměly byste si vyčítat to, pokud se k této možnosti přikloníte a považovat to za selhání z pozice ženy, která má být u porodu silná.

Chytrá žena dobře ví, že je nejdůležitější to, aby proběhl porod bez komplikací a v případě, že vám k tomu pomůže zmírnění bolesti díky anestezii, je to správné rozhodnutí, které byste měly udělat.
radost po porodu

Další poměrně novodobou, ale hodně vychvalovanou technikou, jak zmírnit vaše bolesti u porodu je takzvaný hypnoporod. Jedná se o dosažení stavu klidné a vyrovnané mysle, díky čemu se dopracujete k pochopení, že každá silnější bolest, kterou na sále prožijete, vás o něco více přiblíží k vašemu miminku. Rovněž se snaží docílit toho, aby byla porodní bolest pro ženu přirozená a za všech okolností snesitelná. Neméně podstatnou myšlenkou hypnoporodu je to, poskytnou rodičce příjemný zážitek na samotný porod a všechno, co mu bude předcházet, prožít s lehkostí a se šťastnými pocity.

Jak zatočit se záněty dásní?

Možná tomu, nebudete věřit, ale při chronických zánětech ústní dutiny hraje často důležitou roli náš trávicí systém. Narušení jeho rovnováhy se může projevit právě zánětlivým onemocněním.
Jak k zánětu dásní dochází?

čokoláda v ústech
K zánětu dásní dochází tehdy, když bakterie v ústech vytvoří plak, což je tenká vrstva, která pokryje sliznici a zuby. Pokud ho nebudete průběžně důkladně odstraňovat, vznikne z něj zubní kámen, který dráždí dásně. Pokud ani tento stav nebudete včas řešit, můžete dospět až do fáze, kdy bakterie naruší i kost kolem zubů a Vaše dásně začnou krvácet. Mezi další příčiny vzniku zánětu dásní patří nemoci z nachlazení či různé infekce, ať už bakteriemi, viry či plísněmi.
Jaké jsou příznaky zánětu dásní?
jablko a mamut
Máte-li pocit oteklých dásní, ze kterých navíc při čištění zubů či po jídle teče krev, s nejvyšší pravděpodobností, byste měli se svým zubním lékařem řešit problém zánětu dásní. Trápit Vás může rovněž nepříjemný zápach z úst či pachuť v ústech, které se nelze zbavit. Přidá-li se i horečka a bolesti, na nic nečekejte a problém řešte!
Jak probíhá léčba zánětu dásní?
Prvořadá je v tomto případě správná zubní hygiena, která je i tou nejlepší prevencí tohoto problému. Dbejte na důkladné odstraňování zubního plaku i kamene, aktivní žvýkání podporuje prokrvování dásní. Nezapomínejte také na čištění mezizubních prostor, ať už pomocí mezizubních kartáčků či nití. Na trhu je dále celá řada zubních past, které pomáhají odstranit problém krvácivých dásní. Pokud nevíte, jaká pasta či jaké mezizubní kartáčky zvolit, poraďte se svým zubařem.
dlaň na puse
Dlouhodobě byste měli změnit jídelníček. Zapomeňte na sladkosti, sladké nápoje, kávu, kouření, výrobky z bílé mouky, protože všechny tyto potraviny podporují vznik plaku. Vaše strava by měla obsahovat více čerstvé zeleniny s vyšším obsahem vitaminu C. Kyselina listová je pak důležitou stavební látkou pro vaše dásně. Nachází se ve veškeré zelené zelenině.

Záludná mrtvice

Cévní mozková příhoda může potkat kohokoliv z nás, postihuje povětšinou starší osoby, ale nevyhýbá se ani mladším lidem. Mrtvice je záludná tím, že ne vždy je na první pohled zřejmé, že se jedná právě o cévní mozkovou příhodu. Pokud však máte podezření, že potkala právě vás nebo někoho z vašich blízkých, nečekejte, že to bude druhý den lepší, a raději okamžitě navštivte lékaře. Mrtvice se totiž sama od sebe nevyléčí, a její následky jsou mnohdy hrozivé.

Projevy mrtvice
·         prudká bolest hlavy
·         brnění končetin
·         neschopnost ovládat pohyby
·         ochrnutý koutek úst
·         špatné vidění
·         špatná artikulace a potíže vyslovování
·         neustupující závrať

Co je důvodem těchto projevů?
Kvůli náhlému uzavření tepny není dostatečně prokrvován mozek, nebo naopak praskne stěna tepny a dojde ke krvácení do mozku. Vysoce varující příznaky nikdy neignorujte!

Proč dochází k cévní mozkové příhodě?
Mrtvice mívá velmi často důvod, který je skrytý ve vašem životním stylu.

Rizikovými faktory bývají především:
·         vysoká hladina cholesterolu v krvi,
·         vysoký krevní tlak,
·         kouření,
·         málo pohybu.

Mrtvice sice také souvisí s genetickými předpoklady, proto by se měli mít na pozoru ti, kteří měli rodový výskyt mozkové příhody, ale měli byste především dbát na zdravý životní styl, abyste si na mozkovou příhodu sami zbytečně nezakládali.

Jak mrtvici léčit.
Pokud pacient, kterého postihne mozková příhoda, přijde k lékaři včas, bude mu poskytnuta okamžitá intravenózní léčba, která pacientovi zachrání život. V případě mrtvice je potřeba pacienta dopravit do nemocnice do čtyř hodin od vzniku příčin, ovšem největšího efektu léčby se dosáhne v prvních devadesáti minutách.

Jako prevenci je potřeba dodržovat již zmíněný zdravý životní styl, udržovat si optimální tělesnou váhu, dbát na promyšlený jídelníček a omezit tuky, které výrazně ovlivňují onemocnění cév.

Bez starostí a problémů

Chtěli byste vyzkoušet nějakou zajímavou metodu hubnutí, která by vám ovšem nesebrala tolik času, jako pravidelné navštěvování fitcentra nebo jiných zařízení? Nemáte dokonce ani tolik peněz, protože takové cvičení s trenérem není úplně nejlacinější, takže potřebujete jinou cestu? V dnešní době je mnoho možností, které můžete vyzkoušet a kterých rozhodně nebudete litovat, protože opravdu zafungují. Jsou tu pro vás tablety na hubnutí, které mohou vyřešit jednoduše váš problém s kily navíc, a nebudete se muset nijak zvlášť namáhat. Je pravdou, že pokud podpoříte účinnou látku v tabletě ještě kvalitní stravou nebo trochou nějakého pohybu, určitě uvidíte výsledky mnohem dříve.

Někdy se říká, že stačí skutečně jen tabletky, které spalují tuky za vás, ale pokud tomu sami pomůžete třeba jen běžným denním pohybem, kdy půjdete domů raději po schodech, než byste jeli výtahem, určitě na sobě brzy uvidíte velké změny. Ať už chcete formovat zadeček, stehna nebo si zapracovat na bříšku, určitě to nebude složité, protože tabletky vám se vším pomohou a vy se zbavíte i otravného jojo efektu, se kterým jste se možná při svých předchozích pokusech o shození kil setkali. Jakmile je motivace, jde to skoro samo, těšte se na své vypracované tělo, o kterém jste snili.

Rychle a bez práce

Není snadné se rozhoupat k tomu, abyste začali něco dělat s tím, jak vypadá vaše postava. Často člověk nemá dostatek času po práci, nebo přijde z práce natolik unaven, že se sotva navečeří a je rád, že sedí. Potom bychom vám rádi pomohli, jelikož naše tabletky si vezmete během dne, klidně i v práci a jako cvičení vám postačí běžný denní pohyb, který nebude nikterak měnit váš časový plán dne. Proč si občas nevyběhnout schody nebo místo dvou zastávek tramvají nedojít pěšky? Zkuste to a těšte se na své nové já.