Puzzle – neobvyklé hobby

Je to sice nezvyklý koníček, ale skládání puzzlí si jistě brzy zamilujete, pokud máte trošku trpělivosti.
Jestli se rozhodnete pro puzzle, zvolte nejprve nějaké lehčí puzzle s 500 dílky, pokud skládáte poprvé. Poté zvolte motiv. Berte v úvahu, že krajiny bývají těžší než jiné náměty, neboť disponují třeba jen odstíny modré, zelené a hnědé barvy. Máte-li rádi zvířata, sáhněte například po safari motivu. Upřednostňujete města a jejich památky? Pusťte se do skládání Big Benu, Eiffelovy věže nebo Benátek. Po koupi zboží si určete, kde chcete pracovat na složení puzzlí. Dále si zvolte materiál, na který budete puzzle pokládat. Zkuste například karton anebo podložky na to určené.
 skládání puzzle
Máte vše potřebné, abyste mohli začít? Dejte se do díla.
Nejprve z balíčku vyberte všechny okraje. Bývají nejjednodušší a uděláte si tak celkový obrázek toho, jak bude dílo velké. Až okraj sestavíte, opět budete třídit. Tentokrát podle barev. Podle předlohy obrázku si všimněte, z kolika barev se puzzle skládá. Jestli z více, rozdělte si je na hromádky.
kousky skládačky
Jedna kupa bude obsahovat například oblohu, druhá zeleň (stromy, listí, trávu a podobně), třetí třeba postavičky. Zde opravdu hodně záleží na motivu. V případě krajin si barvy ještě rozdělte na jednotlivé odstíny, jako u nebe, kde barvy mohou být světle modré, tmavě šedé až černé.
Při skládání se báječně odreagujete od práce či od jiných stresových situací. A pokud vám puzzle přeroste přes hlavu, dejte si od nich na chvíli pauzu a poté pokračujte.
 příroda z puzzle
Co s hotovým dílem?
Pokud máte složeno, sežeňte si lepidlo, štěteček nebo houbičku určenou pro puzzle. Zboží koupíte v hračkářství či v papírnictví. Podle návodu slepte puzzle na podložce a počkejte, až lepidlo uschne. Obvykle to trvá 3 hodiny. Nakonec ho dejte zasklít a zarámovat u sklenáře, popřípadě si kupte jen rám a zarámujte puzzle sami doma. To je vše a můžete je pověsit.
 

Připravte si zahradu včas

Pokud patříte k těm, co si svou zahrádku opečovávají a starají se o ni jako o své dítě, jistě dobře víte, že právě začátek jara je doba, kdy si na zahradě musíte pořádně máknout a vše pečlivě připravit na nadcházející úrodnou sezonu. Když uděláte vše, co máte, můžete se těšit na skvělou sezonu, plnou krásných rozkvetlých květin a výborných plodin, které na zahrádce pěstujete. Než se ale budete z toho všeho těšit a užívat si léta, je potřeba na zahradě strávit hodně času a pracovat. I když pořád je to spíš zábava než práce, zahrádka je totiž pro zahrádkáře milovaný koníček a tak nějaká ta práce na ní, vůbec nevadí. Na co tedy nesmíte na jaře na své zahradě zapomenout?
proutěný truhlík
·         Úklid zahrady: v zimě se o dění na zahradě moc nezajímáme a tak je důležité, ji na jaře prohlédnout a odstranit vše co na ní nemá být a pěkně ji z gruntu uklidit.
péče o trávník
·         Kypření a hnojení: půda je to růst rostlin velmi důležitá. Špatná půda vám toho moc nevyplodí. Prvním vaším krokem při přípravě zahrady, by tak mělo být prokypření půdy. Semínka budou mít více kyslíku a lépe se jim tak bude klubat na svět. Takže popadněte motyku, rýč a hrábě a pusťte se do díla. Pokud máte zahradu větší, může být náročné ji celou obejít a nakypřit po staru ručně. Takže se klidně nebojte použít techniku. Ta se dá i vypůjčit a nemusíte ji tak zbytečně kupovat. Kypření vám půjde rychleji a vy si u toho neodrovnáte záda. Podívejte se na internetu na nabídku půjčoven zahradních přístrojů, tato služba se už pomalu rozšiřuje, protože si tuto možnost lidé oblíbili. Když už budete u toho kypření je dobře dodat půdě také nějaké živiny a tak ji nezapomeňte také přihnojit.
·         Příprava trávníku: pokud máte na zahradě volnou plochu s trávníkem, je důležité se postarat také o něj. Nejprve se musí vyhrabat a odstranit všechny nečistoty a spadané hnijící listí po zimě. Poté byste měli trávník provzdušnit. Ať už po staru pěkně hráběmi nebo si zase na pomoc můžete vzít moderní techniku. Pokud máte trávník větší, je to i rozumnější, práci vám to nejen usnadní, ale také zrychlí. Trávník můžete samozdřejmě také přihnojit, aby měl potřebné živin a krásně se zelenal. Pak už přijde na řadu sekání trávy a běžná údržba, na kterou jste zvyklí.
·         Začněte sadit: půdu už máte připravenou a je čas do ní také něco vysadit. Začněte vysazením špenátu, salátů, ředkviček, pórku, petržele nebo mrkve. Ale ani kvalitní a dobře nachystaná půda vám nemůže zajistit stoprocentní pěstitelskou úspěšnost. Proto se o vysazené plodiny nepřestávejte dobře a s láskou starat.

Možnost, se kterou budete spokojeni

Nerozhodnost, ať už naše nebo okolí, nám může pěkně znepříjemnit život. Místo, abychom si užívali života plnými doušky, krátíme svůj čas tímto nepříjemným rozhodováním. Jak se stát rozhodným člověkem, který umí využít všechny svoje schopnosti? Vyberte si .
meditace u lesa.jpg

1. Nenechte se ovlivňovat okolím
Možná Vám někdy v důležitém rozhodnutí brání názory ostatních členů rodiny či kamarádů. Nenechte se zviklat a udělejte přesně takové rozhodnutí, které Vám přinese ten správný pocit. Za to, jak se rozhodnete nesete zodpovědnost jen a jen VY.

2. Udělejte si čas pro sebe
Abyste se mohli správně rozhodnout, je potřeba si udělat čas sami pro sebe. Zkuste vyrazit na procházku nebo vytáhněte kolo a nechte proudit myšlenky všemi směry. Uvidíte, že se Vám cesta nakonec ukáže sama a rozhodování nebude až tak složité.

3. Zhodnoťte všechny plusy a mínusy
Každé rozhodnutí má své kladné a záporné stránky, které nám mohou přinést spoustu dobrého, ale i zlého. Před důležitým rozhodnutím je dobré si sednout a napsat na papír všechny plusy a mínusy, které z něho vyplynou. Pokud převažují silné stránky máte vyhráno, pokud záporné dejte pozor, abyste se vyhnuli případným problémům.

4. Stanovte si do kdy se musíte rozhodnout
Také se Vám stává, že se některými tématy zabýváte opravdu dlouho a stále nevíte, jak se rozhodnout? Řešení je vcelku jednoduché – zkuste si stanovit termín. Může to být hodina nebo i týden, ale když budete vědět do kdy se musíte rozhodnout, budete o věcech přemýšlet trochu jinak. Lidé rádi své rozhodnutí odkládají na neurčito, teď už to nepůjde.
trojúhelníkové značky.jpg
5. Dejte na svůj vnitřní pocit
Nejlepší rozhodnutí bývají spontánní. Až budete příště nerozhodní, zkuste se řídit tím, co Vám říká Vaše srdce. I když si někdy vymyslíme deset rozumných důvodů, proč ne, může je na plné čáře převálcovat jedno ano, za kterým nás táhne naše srdce.

PĚSTUJEME SLOUPOVITÉ OVOCNÉ STROMKY

Jde o stromy extra štíhlého vzrůstu, které nezabírají cenný prostor, kterého se nám mnohdy nedostává. Jsou vhodné i k pěstování kupříkladu na balkóně, terase či nevelké zahrádce pouze ve velkých květináčích. Můžeme si vybrat z mnoha různých druhů ovoce, jako jsou:
·         JABLONĚ– mají poněkud „taneční“ názvy, jako BALLERINA, BOLERO, WALTZ nebo POLKA. Umožňují pěstování a sklizeň na velmi úzkém prostoru. Dosahují šíře maximálně jeden metr a tří metrů výšky. Stromky se nemusí řezat, jako u klasických jabloní, bohatě kvetou a již druhý rok sklidíte úrodu šťavnatých, chutných plodů, vhodných také k uskladnění.

·         HRUŠNĚ– s názvem OBELISK či CONDORA dorůstají výšky rovněž tři metry a udržují si svůj sloupovitý růst. Nemusí se řezat, jako ostatní hrušně, což je nespornou výhodou. Hrušky jsou velmi šťavnaté a sladké a zejména Condora je vhodná ke skladování.
·         TŘEŠNĚ – pokud si rádi pochutnáváte na třešních, můžete vyzkoušet odrůdy s půvabnými ženskými jmény HELENE nebo SYLVIA. Překvapí vás svojí bohatou úrodou a vynikající chutí. Oproti ostatním třešním dozrávají malinko později a to v červenci.
·         VIŠNĚ – toto aromatické ovoce tmavé barvy a skvělé chuti, teď můžete česat rovnou ze země, což ocení také vaše malé děti.
·         MERUŇKY – CAMPANILO můžete sklízet třeba na svém balkoně či terase od poloviny července
·         ŠVESTKY – na těchto tmavomodrých, žlutomasých aromatických plodech pod tajemným názvem PRUNTOP  si pochutnáte v září.
·         BROSKVOŇ (plochá) – tyto šťavnaté a sladké plody dozrávající v srpnu vám opravdu udělají radost. Jelikož se jedná o odrůdu ploché broskve, je její konzumace snadnější. Je také velmi dobře oddělitelná od pecky.
 
Všechny tyto stromky vás mile překvapí nejen svým vzhledem, ale také bohatou úrodou. Za účelem lepších výnosů jsou totiž roubovány na speciální podnoží.
 
Jedná se doslova o lahůdku pro malé i velké milovníky sladkého a šťavnatého ovoce. Zejména děti budou šťastné, mohou-li si natrhat samy čerstvé ovoce přímo ze stromu.

Kombinování barev

Jestli je něco, co každého jistě zaujme, pak jsou to právě barvy. Málokdo ví, že každá barva má svůj význam. Všechny barvy jsou ale rozhodně jedinečné a to ať už chceme či nechceme. Možná byste se divili, ale barvy mají skutečně takovou moc, že dokážou ovlivnit psychiku každého člověka. Pokud se ještě navíc rozhodnete o kombinaci barev, výsledek je ještě o něco povýšen.
Jsou mezi námi tací, kteří by si na sebe nikdy v životě neoblékli nic, co má křiklavou barvu. Něco takového je právě udáno barvou a nikoliv trendy, jak by si někteří mohli myslet.barevná škála.jpg
Barvy by se daly charakterizovat hned několika způsoby. Ve společnosti se odlišuje e například sytost nebo také to, zda je daná barva barvou teplou nebo studenou.
Vždy vám připadalo, že barvy, které se nachází hned vedle sebe, musí mít nějakou spojitost? Tou spojitostí je příbuznost. Mnohdy na vás mohou některé z barev působit až harmonicky.
Pokud existuje místo, kde se barvy řeší nejvíce, pak je to v interiérech našich domovů. Vždy je potřeba si již předem promyslet, jaké barvy byste měli použít, protože se jedná o základ.
Není nic důležitějšího, než abyste se v domácnosti cítili více než dobře. Na něčem takovém mají podíl skutečně hlavně barvy.
Pomoc by vám mohlo to, kdybyste si vytvořili schéma, ve kterém budou zahrnuty oblíbené barvy vás a také vaší drahé polovičky. Jakmile najdete barvu, nebo alespoň odstín, který by se vám společně líbil, nastane ten pravý čas na hledání inspirace.různé barvy.jpg
Rozhodně se nemusíte bát ani kombinování barev Girltime. Taková meruňková v kombinaci s barvou bílou nevypadá vůbec špatně. Existují ale i jiné kombinace, které vypadají naprosto skvěle. Vše záleží hlavně na vás a vašem vkusu.
Neměli byste se ale bát zkusit něco nového. Právě naopak. Je dobré zkusit něco, co jste ještě nikdy nezkusili. Velkou výhodou je to, že pokud se vám výsledek nebude líbit, prostě a jednoduše vezmete štětec a danou stěnu přebarvíte. Nic snadnějšího snad už neexistuje.