Chcete si postavit dům?

Kdybych se někoho z vás zeptal, zda byste raději někde bydleli, nebo toužili být spíše bezdomovci, určitě bych se dočkal odpovědi, že upřednostňujete nějaký ten byt nebo dům. A nejspíš byste si pro změnu kladli otázku, zda jsem normální, když se ptám na něco takového. Protože je přece jasné, že lidé touží po svém obydlí, a pokud někdo smýšlí jinak, pak jde o člena hodně pochybné komunity těch, jimž se říká bezdomovci nebo nějaké jiné nepřizpůsobivé živly.

Každý normální člověk chce bydlet. A proto se každý také snaží, aby si nějaké to obydlí sehnal. Někdo si pořídí byt nebo dům za své úspory, někdo si na koupi podobné nemovitosti aspoň půjčí, nemaje dost peněz vlastních, a potom splácí. A výjimkou nejsou v našich řadách ani ti, kdo se rozhodnou, že si svůj vlastní dům sami postaví.

mince ve sklenici

Ti, kdo se rozhodnou pro vlastní stavbu, mají nespornou výhodu v tom, že si vše vybudují takové, jaké to chtějí mít, a to tam, kde to chtějí mít. Ti si postaví ideální dům, ve kterém nemusí dělat žádné kompromisy, ve kterém nemusí akceptovat nějaké ty nevýhody související s tím, že ne každá k prodeji určená nemovitost je přesně taková, jakou by ji její majitel a uživatel chtěl mít.

Ovšem i vlastní stavba domu stojí peníze. A i ta vyjde hodně draho. Tak draho, že na ni lidé nejednou zkrátka nemají. A protože se často nevyplácí čekat na dobu, až budou mít takoví našinci našetřeno, využívá se i při takové stavbě nejednou půjčka. A to konkrétně hypotéka.

padesát eur

Když se totiž vezme hypotéka na stavbu domu, dostane člověk peníze rychle a docela snadno. Prostě prokáže, že má z čeho splácet, dá tu do zástavy nějaký ten nemovitý majetek, a pak už se může stavět, s tím, že se takto sehnané peníze mohou splácet až později, a po dlouhou dobu.

Takže si mohou postavit svůj dům i ti, jimž jejich vlastní peníze momentálně nestačí. A nikdo tak nemusí být nedobrovolným bezdomovcem.

Co obnáší půjčky

Současná doba přeje půjčkám. Nechceme rozhodně nikoho odrazovat od úvěrů, ale určitě by si měl každý uvědomit možná rizika. Je důležité mít určité rezervy a nebrat si úvěr na hraně možností. U úvěru platí, čím delší doba splácení, tím více zaplatíte na úrocích. Pokud se dostanete do prodlení, musíte počítat s dalším penále, dalo by se to nazvat také jako úroky z úroků a v konečném důsledku přeplatíte skutečně extrémně mnoho.
prázdné kapsy kalhot
Mnoho lidí se domnívá, že banky nabízejí splátkový individuální splátkový kalendář, ale jedná se o notářský zápis, což je elegantní slovo pro exekuční příkaz. Notářský zápis musíte zaplatit v řádech mnoha tisíc korun a jedná se v podstatě o to, že když nebudete platit podle individuálního splátkového kalendáře včas, banka může s Vámi začít exekuční řízení, aniž by bylo nutné soudní rozhodnutí. Samotné exekuční řízení pak stojí až desítky tisíc korun.

Mnoho lidem tedy nezbývá než vyhlásit osobní bankrot. Kromě toho, že pět let budete živořit na hraně spíše existenčního než životního minima, musíte počítat s tím, že zaplatíte za zprostředkování firmě, která insolvenci vyřizuje, ale to ještě není zdaleka všechno. Musíte počítat s tím, že měsíčně z odváděné částky budete platit ještě 1089 korun správci, který povede Vaši agendu. 

Na lidském neštěstí se totiž vydělává nejlépe. To si mnoho lidí neuvědomuje a vkonečném důsledku na osobní bankrot nedosáhnou a svou situaci musí řešit konkurzem, což obvykle obnáší celoživotní splácení dluhu, protože dotyčný v podstatě nezvládá splácet ani úroky z úroků.
pěstování mincí
Dostat se do této situace je naprosto zoufalé a proto, když se ocitnete v platební neschopnosti, je důležité začít problémy řešit včas.
Pokud se ocitnete v konkurzu, je důležité vědět dvě věci. Vaše dluhy nemusí Vaše děti platit, protože mohou odmítnout dědictví (v tomto případě dluhy) a také je třeba znát skutečnost, že existuje jakési nezabavitelné minimum, tedy částka životního minima, která Vám musí zůstat po odečtení všech nákladů.

Podomní prodejci

Aféry, které bylo možné sledovat v televizi, kdy tzv. šmejdi pořádali rádoby kulturní akce, při kterých si spousta lidí, bohužel většinou seniorů, zakoupili domů nové „zaručeně kvalitní nádobí“, teplejší protialergenní deky, vysavače apod., již sice v televizi nevídáme, ale „šmejdi“ z naší republiky rozhodně nezmizeli, ani nepřestali se svou činností. Jen začali „podnikat“ v jiné oblasti.

O nabídkách podomních prodejců, co se týká levnějších energií, jste možná už četli, to, že Vám k tomu nabídli několik kusů „úsporných žárovek“, mnoho lidí zlákalo, už si neuvědomovali, že si je vlastně „kupují“, pokud alespoň včas rychle odstoupili od smlouvy, stejně museli vrátit i žárovky.
Podomní prodejci k Vám přijdou do bytu a jsou schopni Vám nabízet prakticky cokoli, nejvíce se zaměřují právě na seniory, protože je snadněji přesvědčí.

Tito lidé vynikají svou výřečností, dokáží mluvit velmi přesvědčivě, že nejeden senior podlehne a smlouvu podepíše nebo si zakoupí nabízené zboží za předraženou cenu, i když stejné zboží může koupit v obchodě podstatně levněji.

Jak si dát na podomní prodejce pozor:
–        v první řadě si musíte uvědomit, že ať u Vás zazvoní člověk jako zástupce firmy, nabízející např. energie nebo služby, tyto firmy takto lidi nabízet své služby neposílají, tudíž už to je první známka, mít se na pozoru, solidnímu prodejci jistě nebude vadit, když si jeho totožnost ověříte telefonicky přímo u jeho firmy

–        pokud je to člověk od firmy, která nabízí nějaké zboží, MUSÍ se Vám prokázat dokladem od dané společnosti, kdy veškeré údaje musí souhlasit s jeho občanským průkazem

–        pokud se Vám člověk bude zdát seriózní a Vy byste o nabízené zboží měli zájem, chtějte vědět vše o CELKOVÉ CENĚ, tím je myšleno opravdu celkové, k tomu se přečtěte i velmi pečlivě kupní smlouvu, ve které se mohou skrývat další poplatky, můžete např. říci, že si ji pročtete, a domluvit se na dalším termínu, mezitím zkontrolovat smlouvu např. s rodinou, se sousedy….., seriózní prodejce jistě nebude mít námitky

–        podomního prodejce, který nemá čestné úmysly,poznáte hned, jakmile mu tohle nabídnete, a on začne s výhrůžkami apod., v tom případě neváhejte a volejte policii, můžete volat Policii městskou i státní.

Personální činnost v podniku


Personální činností se zabývá vedoucí pracovník. V podniku bývá vytvořen personální útvar nebo osobní oddělení.
Hlavní činností vedoucího pracovníka je výběr a přijímání zaměstnanců, uzavírání nebo ukončování pracovního poměru, evidence, kolektivní vyjednávání (jednání zaměstnavatele a odborových orgánů, uzavírání kolektivní smlouvy, výhody pro zaměstnance.
Zaměstnanci se dají získat z několika zdrojů, např. inzerce, úřad práce, absolventi škol, doporučení, samostatní uchazeči…
zaměstnanci při jednání.jpg
 
Způsob výběru závisí na kvalifikaci a budoucí pozici.
a)       běžní zaměstnanci – dělnická povolání, výběr se provádí na základě údajů uvedených v dotazníku + osobní pohovor
b)      střední úroveň – zpravidla jedno kolo výběrového řízení, posuzuje se kvalifikace a osobní předpoklady
c)       nejvyšší úroveň – několik kol výběrového řízení
 
Písemné doklady – žádost o zaměstnání, strukturovaný životopis, doporučení, osobní dotazník
Ústní pohovor – doplňuje další údaje, umožňuje osobní dojem
 

PRACOVNÍ POMĚR

Pracovně-právní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Předmětem je určitá opakující se pracovní činnost, kterou se zaměstnanec zavazuje vykonávat za mzdu pro zaměstnavatele. Zaměstnanec práci musí vykonávat osobně. Výkon práce je označován jako závislá práce.
zprávy na mobilu.jpg 
Pracovní poměr na dobu určitou:V pracovní smlouvě je vymezena délka trvání pracovního poměru a jejím uplynutím pracovní poměr automaticky končí. Od ledna 2012 je možno sjednat dobu jen na max. 3 roky, kterou lze max. 2x prodloužit nebo uzavření pracovního poměru na dob určitou až dvakrát opakovat. Celkem tedy max. 9 let.
Dohoda o provedení práce:Nejjednodušší forma závislé práce, na max. 300 pracovních hodin v kalendářním roce.
Dohoda o pracovní činnosti:Sjednává se na opakující se činnosti menšího rozsahu, která je limitována polovinou stanovené týdenní pracovní doby. Dohody je možné zrušit dvoustranným ujednáním smluvních stran nebo jednostrannou výpovědí s 15 denní lhůtou.
 
Zánik:
Skončením zanikají práva a povinnosti, které jsou spojeny s předmětem pracovního poměru. Hlavní zásadou je snaha zajistit zaměstnanci určitou stabilitu zaměstnání, zajištěna především ochranou zaměstnance před jednostranným rozvázáním pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. To může udělat jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce a nemůže to udělat v ochranné době (pracovní neschopnost, těhotenství, mateřská, rodičovská dovolená). Může být rozvázán jen dohodou, výpovědí, okamžitým zrušením pracovního poměru a zrušením ve zkušební době, také zaniká smrtí zaměstnance. Pracovní poměr na dobu určitou končí uplynutím sjednané doby u pracovního poměru. Specifická ustanovení jsou pro cizince nebo osoby bez státní příslušnosti.

Hypotéky

Vyhledávání
Vůbec první částí ke zdárnému konce je vybrat si pár poskytovatelů a postupně zúžit výběr. K tomuto nám dobře poslouží spousta internetových srovnávačů, jenž jsou spolehlivé, ovšem volte raději jen ty ověřené. Do nich zadáte všechny požadavky i s údaji o nemovitosti. Vyjede Vám spousta nabídek, ovšem nenechte se zlákat tím nejnižším úrokem. Vypadá sice velice hezky, ovšem ve skutečnosti můžete zaplatit celkově mnohem více, a proto tu není prostor dělat unáhlené závěry. Takže si vyberete výhodné a zároveň důvěryhodné firmy či banky a následně si domluvte schůzku. Tam se nebojte se na vše zeptat, protože si uděláte skutečný obrázek, jak to tam chodí.česká bankovka
Nenechte se oklamat!
Jde si zapůjčit 90 % z odhadu nemovitosti, ovšem ne vždy je to úplně výhodné, a proto je vždy lepší mít něco do začátku. Ale zase nepotřebujete mít žádné velké finance a celou částku si rozdělit na postupné splácení. Je také obecně známo, že je lepší si vzít hypotéku společně https://www.podnikatel.cz/zakony/novy-obcansky-zakonik/f4584937/ třeba s manželkou, protože banka k Vám bude dávat mnohem vyšší šance. Přeci jen dva oproti jednomu platu udělají také své. Také si vždy zkontrolujte dobu fixace. Co tato doba představuje? Jedná se o období, kdy máte naprostou jistotu, že sjednané podmínky zůstanou stejné. Bohužel někdy se stane, že po uplynutí této doby banka úrok výrazně zvýší.balíčky bankovek
Půjčení 100 %
Také je potřeba si nechat určitou rezervu, abyste i při nějaké horší finanční situaci mohli splácet. Jinak často hrozí zadlužení, což jistě není nic příjemného. Jenou dobu se mluvilo o hypotéce, jenž poskytne finance na celý odhad nemovitosti. Ovšem ve skutečnosti tomu tak není, takže peníze do začátku jsou stále nutností. Ale zase nemusíte zoufat, protože sice 100 % hypotékuod Americká hypotéka nedostanete, ale za to můžete dosáhnout slušných 90 %. Vzít si takovou hypotéku je snadné, protože stačí vyplnit jednoduchý formulář a prokázat své příjmy. Na tom není nic složitého, protože Vím stačí pár dokumentů.