Free stylový snowmobiling – hazard nebo odvaha?

Lidé se snaží stále posouvat hranice. Dalo by se říci, že snad ve všech odvětvích lidského konání. Jsme stále dál v medicíně, v technice, v elektronice, ve výpočetní technice. Posun zaznamenává i rozmanitý svět sportu. Někdy se to ale ne úplně vyplácí, protože se některý sport posunutím kupředu stane mnohem nebezpečnějším.
–         Představme si obyčejnou jízdu na sněžném skútru. Pokud řidič pouze brázdí sněhové závěje, zdá se jeho jízda celkem bezpečná. Pokud ovšem nepotká zbloudilého nebo společensky unaveného lyžaře.
Už jste ale viděli v akci vyznavače free stylového snowmobilingu? To je skutečně extrémní sport.
jízda na skútru

Kotrmelce se skútrem

Závodník ve svém skútru najede na rampu a nechá se odpálit do několikametrové výšky. Pak se se svým těžkým strojem otáčí ve vzduchu. Ovládání skútru není nijak snadné. Přeci jen se jedná o stroj, který i po všech úpravách váží kolem dvou set kilogramů. Chvíli musí závodník jen viset za ruce na řídítkách, ale na konci musí opět sedět v sedle a dopadnout na tu správnou stranu.
·        Na tuto poslední fázi doplatil roku 2013 mladík Caleb Moor, kterému se právě závěrečný manévr nepodařil.
·        Poté, co nezvládl dotočit svůj stroj do správné dopadové pozice, utrpěl těžké zranění.
·        Jeho skútr na něho spadl a šestadvacetiletý závodník po týdnu svůj boj o život prohrál.
akční sporty

Kam se dál posunou hranice?

Nejnáročnějším prvkem celé sestavy je salto ve vzduchu, kterému se říká FLIP. Podle způsobu provedení může jít o
–         BACKFLIP – otočení přes záda.
–         FRONTFLIP – otočení přes řídítka.
Podle jezdců je právě FRONTFLIP nejtěžším prvkem. Kromě nekonečné odvahy je nutné i dokonalé načasování a velká síla. Dlouho zůstávala tato meta nepokořena. Až v roce 2012 se o toto salto úspěšně pokusil Američan Heath Frisby. Myslím, že velkou odvahu mají i diváci, kteří se přijdou na podobné vystoupení podívat.

Published by na-dlani.cz