TOP 3 rodičovské chyby v dětském pokoji

Většina rodičů, pokud jim to dovolují možnost v jejich domě či bytě, se snaží svému potomkovi co nejdříve poskytnout vlastní pokoj, aby se odpoutal od spaní ve stejné ložnici a začal se sám učit nejjednodušším pravidlům, které musí při péči o své hračky zvládat. Zařídit a poté spravovat dětský pokoj může být však nečekaným hororem. Jakým omylům se při plánování obloukem vyhnout?
pokoj pro chlapce
1) Šílené barvy
Pokud je vaše dítě v předškolním či už školním věku, samozřejmě je moudré se s ním poradit, jakou paletu by v pokoji uvítalo. Pokud si však dítko navymýšlí oranžové zdi, žlutý strop, zářivě zelený koberec, nebo červené skříně, a vy mu přání v dobré víře splníte, může se vám stát, že máte hned první den přespávání v novém pokoji dítě zpátky v ložnici, neb v té duhové smršti nebude moci usnout. Předem tedy vymezte, do výběru čeho smí dítě mluvit.
2) Příliš dětský nábytek
I když je vašemu dítěti teprve pět a vy si moc přejete, aby měl nejkrásnější dětství na světě, mějte na paměti, že šuplíčky ve tvaru slonů, kterým se musí tahat za chobot, věšáky v podobě káčátek a skříně s nepraktickým dětským otevíráním, budete používat a uklízet hlavně vy. Proto se vyvarujte přehnaných kýčů, i vaše dítě jistě jednou ocení více praktičnost, než chrastítko namísto kliky u dveří.
kostičky Lega
3) Perfekcionismus
I když je nutné vést dítě k pořádku už od útlého věku, nesnažte se mu všechno v pokoji rovnat do pravého úhle a nemějte stres z toho, že to u něj vypadá jako po výbuchu. Pro dítě je určitá míra chaosu důležitá pro orientaci a snaze naučit se vyznat ve svých věcech. Dávejte ale zároveň dítěti možnost samo uklízet, přeorganizovávat a podílet se na rozhodnutích, kde budou které věci uložené. Koneckonců je to jeho první pokoj a mělo by mít možnost cítit určitou odpovědnost.
Zároveň by mělo cítit lhůtu, do kdy musí být úklid proveden – každý den před spaním, obden ale důkladněji, nebo například jen jednou týdně, ale pak opravdu pečlivě! Tyto lhůty musíte dodržovat a opravdu na nich trvat, pokud mají pravidla pro dítě opravdu mít nějakou výchovnou vypovídající hodnotu. Proto je nepodceňte.

Koupelny ve kterých se žije

Design dnešních koupelen a sprch je velmi estetický a praktický. I když každý z nás má možná jinou představu, jiné finanční možnosti. Je důležité, aby se nám nejenom koupelna líbila, ale byla praktická a funkční i za 20 let.

Samozřejmě, že je důležité, její dispoziční řešení, na velikosti a tvaru místnosti. Podle toho se vše bude odvíjet. Pokud plánujete stavět dům, je to jednodušší, protože vaše představa  v návrhu od architektase může sloučit v jedno. Něco jiného je, pokud plánujete rekonstrukci koupelny  v bytě, který je buď malý, velký nebo se bude jednat o podkrovní byt.
záclona v koupelně
Podle toho bude záviset i výběr jednotlivých předmětů. Ať už se bude jednat o vanu se sprchovým koutem nebo se budete muset kvůli velikosti místnosti rozhodnout – buď vana nebo sprchový kout. Pak samozřejmě záleží, jaké si vyberete umyvadlo. Možná i dvě. A k tomu nábytek, zrcadla, obklady, dlažbu. Výběr všech těchto koupelnových doplňků nakonec vypoví, jakou koupelnu budete mít. Při zařizování vaši krásné koupelny jsou důležité tři věci.

    Větrání
Pokud je to z dispozičního hlediska možné, nejlépe je, aby byla koupelna větrána oknem. V případě starších panelákových bytů, je nutná instalace velmi účinného odsávajícího ventilátoru, který dokáže přes nasávací mřížku odsávat nejen páru z celého prostoru koupelny, ale i pach. Nejlepší je ventilátor, který má jeden boční přívod na který se dá napojit na záchodovou mísu.
 
    Podlaha a stěny koupelny – to je základ
Ať už budete mít koupelnu velkou nebo malou, je velmi důležité, aby podlaha byla velmi kvalitní a bezpečná – nesmí se smekat. Podlaha může být z dlažby, kvalitního perfektně ošetřeného dřeva, velmi kvalitně položeného linolea nebo elegantní stěrky. Obkladačky na stěnu můžete i nemusíte mít. Pokud si zvolíte něco jiného, například luxusní benátský nebo marocký štuk, který není až tak tak drahý a dá se například využít v panelákových koupelnách na umakart.
 koupelna s oknem
    Údržba koupelny
Všechny sanitární předměty, ať se jedná o vanu, umyvadla, záchod, bidet, by měly mit úpravu povrchu, který odpuzuje vodu. Pak budou stále lesklé a krásné. Do koupelny se hodí i drobné dřevěné nebo bambusové doplňky -například mýdlenka, kartáč, rohož i menší sedací nábytek. Zrcadlo a odkládací prostory v podobě poliček a pokud možno uzavíratelných skříněk. Velmi důležitá je sprcha a  pákové baterie, které šetří vodu.
 
Vytvořte si koupelnu takovou, ve které se budete cítit velmi příjemně. Nezapomeňte, že v koupelně se žije každý den.

Pěstování orchidejí pro začátečníky

Nejjednodušší na péči v domácích podmínkách je bezesporu Phalaenopsis neboli můrovec. V rámci této odrůdy se rozlišuje kolem 60 různých rodů. Pochází z Asie a je teplomilná. Bývá poseta květy v různých odstínech od bílé po fialovou. Setkat se můžete i s modrými květy, ale na ty pozor. Bílá orchidej je pouze napuštěná barvivem. To znamená, že po odkvětu budou květy opět bílé.
bílá orchidej
 
Nároky na pěstování
 
Díky její teplomilnosti jí svědčí stálá teplota, vlhký vzduch (oproti jiným druhům není na vlhkosti tolik závislá) a dostatek světla, které ovšem nesmí být přímé. Proto je nejtypičtějším umístěním východní okno.
Pozor na přelévání! V přírodě nerostou v zemi, nýbrž omotané okolo větví stromů se vzdušnými kořeny přes které vstřebávají vlhkost. Důsledkem přílišného zalévání kořeny uhnívají, nebo se tvoří plísně a orchidej uvadá.
 
Jak tedy zalévat?
 
Nejlepší je celý květináč ponořit na nějakou dobu do měkké vody (kolem půl hodiny) a opakovat tento proces aspoň jednou za dva týdny nebo častěji. V tomto ohledu je nutné se řídit teplotou okolí a ročním obdobím. V létě potřebuje více vláhy než v zimních měsících.
 orchideje phalaenopsis
V čem vůbec pěstovat?
 
Pro začátečníky bude nejvhodnější koupit substrát, který je přímo určený pro orchideje. Jinak se dá použít například i jedlová kůra nebo kokosová drť. Vhodné jsou průhledné květináče, které propouští světlo.
 
Kvetení a další péče
 
Phalaenopsis kvete celý rok a tento proces lze podpořit snížením teploty na noc. Po odkvětu není vždy nutné stvol zastřihávat v případě, že je stále zelený. Poté je šance rozkvětu prodloužené části stvolu, který jsme ponechali. V opačném případě stonek neseřízněte celý, ale v jeho spodní třetině.
Pokud se rozhodnete pro hnojení, je důležité vybírat takové, které neobsahuje vápník. Rozhodně se trefíte s hnojivem přímo určeným pro orchideje podobně jako se substrátem.

Koberec je stále nejoblíbenější podlahovou krytinou

Jekor

Starší generace si možná v souvislosti s jekorem vybaví počátek 90. let, kdy v republice proběhla masivní vlna výprodeje koberců z některých obchodů v síti prodejen bytového textilu. Mezi nimi kraloval levný jekor, který se často využíval do chodeb, schodišť, společenských sálů a některých učeben. Lidé brali prodejny útokem a tak trochu to připomínalo současný „Black Friday“. Jekor však patří mezi méně kvalitní kobercové materiály a postupně jej vytlačuje zátěžový speciál.
rohová pohovka

Zátěžové koberce

Již samotný název napovídá, že jde o speciální materiál, jehož základ tvoří hrubší polyetylenová nebo polypropylenová vlákna, odolná vůči mechanickému zatížení. Jeho specifickou vlastností je snadná údržba a mnohaletý provoz i na frekventovaných místech, kde se lidé nepřezouvají. Desítky barevných dekorů z něj dělají oblíbený druh koberců s bohatým využitím v kancelářích, v prodejnách, ve fitness centrech, ale i v některých domácnostech na chodbách a schodech.
modrý koberec

Barvy a vzory

To nejobtížnější není měření místnosti a přesný rozměr krytiny, nýbrž samotná volba barevného odstínu a vzorování. Celý vtip totiž spočívá v tom, že se vám jen stěží podaří porovnat interiér místnosti s obrázkem v e-shopu, anebo naopak fotku místnosti s reálným kobercem. Vždy se jedná o jakýsi kompromis, jehož řídící jednotkou je vaše intuice.
modré pírko
Podle statistických údajů některých prodejen lidé nejčastěji volí barvy velice střízlivé, které ladí s barvou nábytku, ovšem to nebývá příliš šťastnou volbou. Podlaha se pak slije s ostatním vybavením interiéru v jeden celek a působí sterilně. Ideální je poradit se s bytovým architektem nebo s někým, kdo má v tomto směru zkušenosti, a zkusit vzájemně kombinovat barevné odstíny. Zajímavě vynikne např. bukový nebo borový masiv dřeva s výrazně modrou barvou koberce, k tmavému nábytku naopak koberec světlý krémový nebo žlutý či žluto oranžový.

Zařiďte si kuchyni podle učení feng shui

Podle východní filozofie feng shui je možné vytvářet nejen zahradu, ale i interiér domova. K tomuto se počítá i zařizování kuchyně. A přesně kuchyně je ve východním učení feng shui nejvíce důležitá, protože je spojována jak se zdravím, tak i blahobytem rodiny. Kuchyně je vždy ústředním bodem, srdcem celé domácnosti, ve všech zemích světa. Právě Číňané význam této místnosti vůbec nepodceňují. Podle učení feng shui lidé v Číně odpradávna věří, že pokud něco není právě zde v kuchyni v harmonii, má to velmi výrazný a nedobrý vliv na celou rodinu. Na co si tedy máme podle učení feng shui v kuchyni dávat veliký pozor.
masážní olej a kameny

Špinavá kuchyň

Jestliže je naše kuchyně přeplněná a špinavá, narušuje to podle učení  feng shui kvalitu a výživové hodnoty vašich pokrmů, které z takovéto kuchyně konzumujete. Jelikož nemáme kvalitní a dobrou stravu, nejsme schopní kvůli špatné stravě dobře pracovat a tím i dobře vydělávat.

Přeplněná spižírna, anebo lednice

Pokud máme pocit, že právě velikánské zásoby jídla jsou známkou bohatství, je to podle učení feng shui právě naopak. Ohromné zásoby, a přebytek jídla v lednici anebo spižírně ještě žádné rodině štěstí nepřineslo. Jestliže je ve spižírně a lednici staré, a vůbec ne čerstvé jídlo, tak má toto jídlo starou a zatuchlou energii. A vůbec se nejedná pouze o datum spotřeby na obalu.

Nezdravé potraviny

Nezdravé potraviny podle feng shui představují hromadu odpadků, které pouze zanášejí naše tělo. V kuchyni bychom proto měli dát přednost zdravým a přírodním potravinám. Zejména by v kuchyni mělo být vždy po ruce čerstvé ovoce a čerstvá zelenina.
čínský znak

Srdce kuchyně

Podle učení feng shui je jedním z nejdůležitějších částí kuchyně právě sporák. Ten, pokud není v dobrém stavu, ukazuje na problémy ve finanční oblasti. Jestliže se tedy sporák rozbije, nebo jen některá z jeho částí, je nutné jej nechat ihned spravit.