Prevence bolesti zad

V dnešní době už mnoho lidí pracuje z domova na PC. Takže je to pracovní prostředí jako každé jiné a je potřeba si je i v domácím prostředí vytvořit takové, aby nám zajišťovalo nejlepší pracovní výkon, i při jiných denních činnostech. Doma si takové prostředí můžeme vytvořit přesné takové, které nám podle parametrů naší postavy bude nejlépe vyhovovat. Na pracovišti to bývá v praxi složitější. Ne vždy jsou v zaměstnání optimální pracovní podmínky.

Většina bolestí zad je způsobena nevhodným chováním k páteři – tím máme na mysli, že vykonáváme jednostrannou práci v nevhodné poloze. Ať je to špatné sezení, práci v lehkém předklonu, zdvíhání břemen a podobně. Tento typ bolestí není nemoc, ale je to realita dnešního způsobu žití.
Nejčastěji pociťujeme bolest v bederní a krční oblasti a mezi lopatkami.

Příčin je hodně: vadné držení těla při dlouhém sezení, déle trvající předklon, ochablé zádové, šíjové a břišní svalstvo i nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Všude tam, kde jsou svaly a vazy jednostranně přetíženy, pociťujeme bolest. Pokud nevhodné zatěžování páteře trvá delší dobu, trvalá bolest v bederní a krční páteři vás dovede až k lékaři.
Je dobré si zapamatovat a řídit se několika zásadami, abychom těmto bolestem předcházeli:
 
Ø  SEZENÍ
Při sezení u počítače nebo čtení, by jste měli sedět na celé ploše sedáku židle. Důležité je mít správně nastavené bederní opěrky a výšku sezení. Sedět zpříma: nohy v kolenou by měly tvořit pravý úhel. Výška očí a monitoru PC by měla být vzdálená od 45-70cm.

Nezapomeňte, že sezení by mělo být svým způsobem též dynamické = často měnit polohy při práci. Velmi důležité je, aby jste si při sezení uspořádali ergonomicky správně pracovní místo.
 
Ø  DRŽENÍ HLAVY
Pokud si uvědomíte, že hlava váží 3-5kg a máte skloněnou šíji, tak zavěsíte hlavu do šíjového svalstva, které se za chvíli unaví. Proto svaly reagují bolestí.

Je důležité, aby hlava byla vyvážená. To znamená, aby střed hlavy byl vertikálně nad středem páteře. Pak vaše šíjové svalstvo nebude přetěžováno.
 
Ø  ZVEDÁNÍ BŘEMEN
Správný postup při zvedání břemen je ten, že vtáhnete břicho a záda (trup) držíte toporně. Pak se toporně předkloníte, ale trup i kyčelní klouby jsou stále rovné!! Poté pokrčíte kolena a z této pozice zvedáte břemeno natažením v kolenou.

Nezapomeňte, že při všech činnostech si držíte záda rovně – toporně. Předkláníte se pouze v kyčlích.
 
Ø  VSTÁVÁNÍ Z LŮŽKA
Správné vstávání z lůžka nepodceňujte. Pokud chcete vstát a nemít bolesti, nejdříve se otočte na bok a pak pomocí rukou, se z lehu na boku posadíte a po krátké chvilce vstanete.
 
Některé svaly našeho těla mají tendenci se zkracovat. Jsou to hlavně svaly zabezpečující vzpřímený postoj. Tyto svaly je vhodné protahovat strečinkem – pokud možno několikrát v týdnu.

Published by na-dlani.cz