Chcete si postavit dům?

Kdybych se někoho z vás zeptal, zda byste raději někde bydleli, nebo toužili být spíše bezdomovci, určitě bych se dočkal odpovědi, že upřednostňujete nějaký ten byt nebo dům. A nejspíš byste si pro změnu kladli otázku, zda jsem normální, když se ptám na něco takového. Protože je přece jasné, že lidé touží po svém obydlí, a pokud někdo smýšlí jinak, pak jde o člena hodně pochybné komunity těch, jimž se říká bezdomovci nebo nějaké jiné nepřizpůsobivé živly.

Každý normální člověk chce bydlet. A proto se každý také snaží, aby si nějaké to obydlí sehnal. Někdo si pořídí byt nebo dům za své úspory, někdo si na koupi podobné nemovitosti aspoň půjčí, nemaje dost peněz vlastních, a potom splácí. A výjimkou nejsou v našich řadách ani ti, kdo se rozhodnou, že si svůj vlastní dům sami postaví.

mince ve sklenici

Ti, kdo se rozhodnou pro vlastní stavbu, mají nespornou výhodu v tom, že si vše vybudují takové, jaké to chtějí mít, a to tam, kde to chtějí mít. Ti si postaví ideální dům, ve kterém nemusí dělat žádné kompromisy, ve kterém nemusí akceptovat nějaké ty nevýhody související s tím, že ne každá k prodeji určená nemovitost je přesně taková, jakou by ji její majitel a uživatel chtěl mít.

Ovšem i vlastní stavba domu stojí peníze. A i ta vyjde hodně draho. Tak draho, že na ni lidé nejednou zkrátka nemají. A protože se často nevyplácí čekat na dobu, až budou mít takoví našinci našetřeno, využívá se i při takové stavbě nejednou půjčka. A to konkrétně hypotéka.

padesát eur

Když se totiž vezme hypotéka na stavbu domu, dostane člověk peníze rychle a docela snadno. Prostě prokáže, že má z čeho splácet, dá tu do zástavy nějaký ten nemovitý majetek, a pak už se může stavět, s tím, že se takto sehnané peníze mohou splácet až později, a po dlouhou dobu.

Takže si mohou postavit svůj dům i ti, jimž jejich vlastní peníze momentálně nestačí. A nikdo tak nemusí být nedobrovolným bezdomovcem.

Published by na-dlani.cz