Personální činnost v podniku


Personální činností se zabývá vedoucí pracovník. V podniku bývá vytvořen personální útvar nebo osobní oddělení.
Hlavní činností vedoucího pracovníka je výběr a přijímání zaměstnanců, uzavírání nebo ukončování pracovního poměru, evidence, kolektivní vyjednávání (jednání zaměstnavatele a odborových orgánů, uzavírání kolektivní smlouvy, výhody pro zaměstnance.
Zaměstnanci se dají získat z několika zdrojů, např. inzerce, úřad práce, absolventi škol, doporučení, samostatní uchazeči…
zaměstnanci při jednání.jpg
 
Způsob výběru závisí na kvalifikaci a budoucí pozici.
a)       běžní zaměstnanci – dělnická povolání, výběr se provádí na základě údajů uvedených v dotazníku + osobní pohovor
b)      střední úroveň – zpravidla jedno kolo výběrového řízení, posuzuje se kvalifikace a osobní předpoklady
c)       nejvyšší úroveň – několik kol výběrového řízení
 
Písemné doklady – žádost o zaměstnání, strukturovaný životopis, doporučení, osobní dotazník
Ústní pohovor – doplňuje další údaje, umožňuje osobní dojem
 

PRACOVNÍ POMĚR

Pracovně-právní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Předmětem je určitá opakující se pracovní činnost, kterou se zaměstnanec zavazuje vykonávat za mzdu pro zaměstnavatele. Zaměstnanec práci musí vykonávat osobně. Výkon práce je označován jako závislá práce.
zprávy na mobilu.jpg 
Pracovní poměr na dobu určitou:V pracovní smlouvě je vymezena délka trvání pracovního poměru a jejím uplynutím pracovní poměr automaticky končí. Od ledna 2012 je možno sjednat dobu jen na max. 3 roky, kterou lze max. 2x prodloužit nebo uzavření pracovního poměru na dob určitou až dvakrát opakovat. Celkem tedy max. 9 let.
Dohoda o provedení práce:Nejjednodušší forma závislé práce, na max. 300 pracovních hodin v kalendářním roce.
Dohoda o pracovní činnosti:Sjednává se na opakující se činnosti menšího rozsahu, která je limitována polovinou stanovené týdenní pracovní doby. Dohody je možné zrušit dvoustranným ujednáním smluvních stran nebo jednostrannou výpovědí s 15 denní lhůtou.
 
Zánik:
Skončením zanikají práva a povinnosti, které jsou spojeny s předmětem pracovního poměru. Hlavní zásadou je snaha zajistit zaměstnanci určitou stabilitu zaměstnání, zajištěna především ochranou zaměstnance před jednostranným rozvázáním pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. To může udělat jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce a nemůže to udělat v ochranné době (pracovní neschopnost, těhotenství, mateřská, rodičovská dovolená). Může být rozvázán jen dohodou, výpovědí, okamžitým zrušením pracovního poměru a zrušením ve zkušební době, také zaniká smrtí zaměstnance. Pracovní poměr na dobu určitou končí uplynutím sjednané doby u pracovního poměru. Specifická ustanovení jsou pro cizince nebo osoby bez státní příslušnosti.

Published by na-dlani.cz