Psí strava

V dnešní době je ke koupi nepřeberné množství granulí pro psy, psích konzerv, paštik i pamlsků. Existují navíc různé veterinární diety, kde je obsah granulí a konzerv přizpůsoben přímo pro určité onemocnění psa. Granule se dělí ještě podle toho, pro jaký věk či plemeno jsou určeny, zda jsou bezobilné, holistické, s vysokým obsahem masa, hypoalergenní, light apod. Jejich ceny jsou velmi rozdílné, stejně tak i jejich kvalita.

pes u zdi

  • granule extrudované – bohužel se při výrobě těchto granulí za vysokého tlaku a teploty zničí část živin, vitamínů, enzymů atd. Tyto granule bobtnají v žaludku a jsou do nich přidávány chuťové látky. Někteří výrobci přešly na nové technologie, kdy celý proces probíhá při nižší teplotě, čímž by granule měly být o něco kvalitnější.
  • granule lisované za studena – jsou vyráběny lisováním za nižších teplot, tudíž v nich živiny, vitamíny, aminokyseliny apod. nejsou zničeny. Obsahují přírodní tuky a neobsahují chemii. V žaludku nebobtnají. Toto vše se však týká krmiv lisovaných pouze z masa, bez přídavku masových mouček. Mínusem bývá vyšší množství sacharidů.
  • granule pečené – pečou se podobně jako sušenky při nižší teplotě, než granule extrudované. V žaludku nebobtnají, jsou zdravější.

pes s kostí

Do granulí se přidávají různé vitamíny a minerální látky, do některých i laktobacily. Pro výživu psa se sleduje obsah tuku a bílkovin a vybírá se dle aktivity a stáří psa. V poslední době se mezi chovateli mazlíčků objevilo tzv. barfování, což je výživa psů syrovou stravou, což je maso, zelenina, ovoce a bylinky.

Psí život se neobejde bez pamlsků . Mohou to být klasické psí piškoty, pro menší plemena minipiškoty, dentální pamlsky, které svým tvarem a složením napomáhají zubní hygieně našeho mazlíčka, pamlsky ze sušeného masa, které jsou nejzdravější, pamlsky z bůvolí kůže atd. Je jich opravdu obrovské množství. Řídíme se tím, aby obsahovaly co nejméně přidaných látek a event. přinesly psovi ještě jiný užitek, než chuťový. Zejména u psů se sklonem k obezitě je třeba pamlsky šetřit, protože i ty obsahují nějaké kalorie a u psů s alergiemi důkladně prostudovat složení.

Published by na-dlani.cz