Nezapomeňte na odškodnění

Pokud člověk doletí do cílové destinace výrazně později, než měl, a pokud je na vině této situaci letecká společnost, má dotyčný v některých případech nárok i na finanční odškodnění. A to na odškodnění nemalé, dosahující v některých případech až šesti set eur.
Ovšem stejně jako všude platí i zde jistá pravidla. Aby cestující ze zpožděného letu tyto peníze dostal, musí být splněno hned několik podmínek.

  1. Musí jít o let některé z aerolinek zemí Evropské unie, Norska, Švýcarska či Islandu, které se v tomto případě řídí regulací EC 261/2004, jíž je toto odškodnění předepsané.
  2. Nebo musí jít o leteckou společnost, jež provozuje onen zpožděný let v rámci výše zmíněných zemí, respektive mající odletovou destinaci v některé z těchto zemí.
  3. Musí jít o zpoždění zaviněné onou leteckou společností samotnou. Je-li totiž na vině něco, co tato společnost ovlivnit nemůže, jako je špatné počasí, přírodní katastrofa, bezpečnostní situace, omezení letového provozu nebo stávka nějaké třetí strany, je logické, že dopravce nikoho odškodňovat nemusí.

Někdy tu však vyvstává problém s tím, že se provinilým aeroliniím platit nechce. Jsou to přece jenom dost velké peníze, jež jdou z jejich kapsy. A proto se lze setkat i s případy, kdy se dopravce snaží z této povinnosti vyvléknout nekalým způsobem. Tedy pokouší se svalit vinu za zpoždění na někoho či něco jiného, co neovlivňuje a za co nenese odpovědnost, respektive mlčí, nekomunikuje s poškozenými a doufá, že se třeba časem zapomene, že to poškození pasažéři vzdají a na odškodnění za zpožděný let rezignují.

zpožděný let

Což by se dít nemělo. Jenže se to děje. A pak člověku nezbývá, než se domáhat svých práv u soudu. A v takovém případě často přijde vhod nějaký ten schopný právník.
A někdo takový je i u nás dostupný všem, jimž aerolinie upírají jejich právo na odškodnění. A ke cti takových právníků lze přičíst třeba i to, že na sebe berou odpovědnost za celý proces vymáhání a zaplatit si nechávají pouze formou provize v případě, že odškodnění z viníků opravdu vysoudí. Takže jejich klient nemůže prodělat.
A na to byste neměli zapomínat. Protože se jednou může taková právní pomoc hodit i vám.

Published by na-dlani.cz