Kouzlo chytré domácnosti pomocí internetu věcí

Kde jsou doby, kdy jsme se za nejchytřejšího tvora domácnosti mohli považovat my sami? A teď už nám nestačí jenom jeden vysokoškolský titul, abychom byli chytřejší, než je například naše žárovka nebo náš termostat.

Začali jsme chápat, že notebooky jsou prostě chytřejší a rychlejší a schopnější než my, ale když se to přeneslo na telefony, které mohou ovládat i vaši pračku nebo to, jakým způsobem svít žárovka, případně na kolik stupňů má být nastavený termostat či jak má být nastavena barevná hloubka televize, aby se na ni v současném světle dalo správně dívat a obraz by vytvářel harmonii pro naše oči, to už nejsme schopno pobírat tak rychle. Oslovil vás Internet Věcí (Internet of Things)?

Zajímá vás veškerá tato technika, chtěli byste si všechny tyhle vymoženosti pořídit, ale stále vám uniká, co se vlastně děje a jak to funguje? Máme pro vás několik tipů a rad.

·         Co je internet věcí (Iot)?
Jedná se vlastně o sledování domácí elektroniky nebo zařízení na dálku, a to pomocí nejčastěji vašeho chytrého telefonu. Můžete se k těmto věcem, které můžete na dálku ovládat, připojit pomocí internetu v tabletu nebo mobilu, aniž byste musel být v nějakém dosahu, jako například když centrálám odemykáte auto – musíte stát v jistém okruhu, aby centrál zareagoval a auto se automaticky odemklo.

Stejně je to například s ovládáním na televizi. Internet věcí ale můžete ovládat i z druhého konce státu nebo klidně i přes oceán. Funguje přes internet stejně jako Wi-Fi připojení internetu do vašeho notebooku nebo mobilu.

·         Pohodlí zcela automaticky
Pro vás to v podstatě znamená, že si můžete pomocí zařízení, které máte v domě, zjednodušit některé domácí práce. Můžete si udělat bydlení příjemnější třeba tím, že si už v tramvaji nastavíte, jaká hudba by měla začít hrát v rádiu. A co třeba to, aby až přidejte domů, světla v chodbě budou rozsvícená?

Myslíte si, že teplota vzduchu by měla být dvacet jedna stupňů a v koupelně by se vám měla napouštět voda do vany, jenom co zajedete autem do garáže? Nebo například vytáhnout venkovní žaluzie, či je naopak stáhnout? A co zapnout kávovar, aby voda vřela, když dorazíte domů? Tohle všechno internet věcí umí.
 

Published by na-dlani.cz