Je sport důležitý pro každodenní život

Dnes a denně se vedou diskuze, co je pro tělo a náš celkový zdravotní stav nejlepší. Zda je to kvalitní vyvážená strava nebo zda je to pravidelný pohyb. Nemluvě o tom, když se k tomu přidá ještě touha po hubnutí.
Doba se posunula a stále více lidí si uvědomuje, že tak, jak se chováme ke svému tělu, se nám to jednou vrátí v našem zdraví. Chceme být zdraví, vitální, plní energie a dožít se úctyhodného věku, tak tomu prostě je. Není pravda, že to nemůžeme nijak ovlivnit, my to ovlivnit můžeme a ovlivňujeme to během celého našeho života.
běh vietnamky
Shodneme se na tom, že strava je základ. Pokud se nestravujeme zdravě, pestře a vyváženě, naše tělo strádá. Je potřeba, abychom každý den měli dostatečný přísun bílkovin, zdravých tuků a přirozeně se vyskytujících sacharidů. Dále potřebujeme do těla dostávat různé vitamíny, vlákninu a další minerály.
Každý den bychom měli zahájit snídaní, kde budou všechny tyto složky zastoupeny. Poté následuje oběd, kde musí být velké množství bílkovin, hodně zeleniny a příloha (rýže, brambory, kuskus, bulgur) jen v omezeném množství. Na večeři si pak už dejte hlavně bílkovinu, nějaký zdravý tuk (avokádo, hrst ořechů, kvalitní šunku nebo sýr) a zeleninu. Během dnes si můžete dopřát nějaké menší svačiny (ovoce, mléčný výrobek, aj.). Základem je stravovat se podle potravinové pyramidy a konzumovat co nejméně, nebo vůbec, zpracovaných potravin, fastfoodů, smažených a tučných jídel, umělých cukrů a jiného jídla, která nám rozhodně dobře neudělá.
Doporučujeme pravidlo 80:20, kdy se z 80 % budete stravovat jen zdravě a podle našich rad a pravidel a 20 % si můžete někdy zahřešit. Ale nemyslíme to denně, myslíme to například v poměru celého roku, kdy jste se z 80 % stravovali zdravě a z 20 % jste si užívali nějakých dobrot a pochutin.
malé čínky
Poté se vedou diskuze, zda pro zdravé a krásné tělo stačí jen správná strava nebo je potřeba i sportovat. Sport je zdravý a pro tělo přínosný, vyplavují se po něm endorfiny, hormony štěstí. Každopádně není nutné, abyste denně 2 hodiny trávili ve fitness centru. Ale rozhodně Vám doporučujeme ten přirozený pohyb, kterou je chůze. Denně byste měli nachodit minimálně 10 000 kroků, ideálně více. Pak je určitě důležité kvalitní protažení, pokud máte například sedavé zaměstnání. A pokud si vyberete sport, který budete například jednou týdně pravidelně provozovat, může Vám to jedině pomoct a udělat dobře.
Pohyb je naší přirozenou součástí, stejně tak jako kvalitní strava.

Published by na-dlani.cz