Záludná mrtvice

Cévní mozková příhoda může potkat kohokoliv z nás, postihuje povětšinou starší osoby, ale nevyhýbá se ani mladším lidem. Mrtvice je záludná tím, že ne vždy je na první pohled zřejmé, že se jedná právě o cévní mozkovou příhodu. Pokud však máte podezření, že potkala právě vás nebo někoho z vašich blízkých, nečekejte, že to bude druhý den lepší, a raději okamžitě navštivte lékaře. Mrtvice se totiž sama od sebe nevyléčí, a její následky jsou mnohdy hrozivé.

Projevy mrtvice
·         prudká bolest hlavy
·         brnění končetin
·         neschopnost ovládat pohyby
·         ochrnutý koutek úst
·         špatné vidění
·         špatná artikulace a potíže vyslovování
·         neustupující závrať

Co je důvodem těchto projevů?
Kvůli náhlému uzavření tepny není dostatečně prokrvován mozek, nebo naopak praskne stěna tepny a dojde ke krvácení do mozku. Vysoce varující příznaky nikdy neignorujte!

Proč dochází k cévní mozkové příhodě?
Mrtvice mívá velmi často důvod, který je skrytý ve vašem životním stylu.

Rizikovými faktory bývají především:
·         vysoká hladina cholesterolu v krvi,
·         vysoký krevní tlak,
·         kouření,
·         málo pohybu.

Mrtvice sice také souvisí s genetickými předpoklady, proto by se měli mít na pozoru ti, kteří měli rodový výskyt mozkové příhody, ale měli byste především dbát na zdravý životní styl, abyste si na mozkovou příhodu sami zbytečně nezakládali.

Jak mrtvici léčit.
Pokud pacient, kterého postihne mozková příhoda, přijde k lékaři včas, bude mu poskytnuta okamžitá intravenózní léčba, která pacientovi zachrání život. V případě mrtvice je potřeba pacienta dopravit do nemocnice do čtyř hodin od vzniku příčin, ovšem největšího efektu léčby se dosáhne v prvních devadesáti minutách.

Jako prevenci je potřeba dodržovat již zmíněný zdravý životní styl, udržovat si optimální tělesnou váhu, dbát na promyšlený jídelníček a omezit tuky, které výrazně ovlivňují onemocnění cév.

Published by na-dlani.cz