Správná péče o trekovou obuv

Nejprve boty rozšlápnout
V prvé řadě je důležitý samotný výběr obuvi už v obchodě. Zkoušet byste je měly na silnější ponožku, protože na boso v nich chodit nebudete. Nové boty je třeba si rozšlápnout, než vyrazíte někam na túru. Předejdete tak otlačeninám, odřeninám a puchýřům. Nemusíte v nich vyrazit hned na celý den, bude stačit postupně po pár dnech už budou pohodlnější než úplně nové. Jinak by Váš výlet asi brzo skončil.

boty

Co s botami dělat
Péče o boty je nezbytná. Zachovává jejich životnost a odolnost vůči ostatním vlivům.
Nejprve je potřeba je umýt. Látkové se dají i vyprat, s koženými to raději neriskujte. Abyste  předešly poškození všech typů bot například častějším praním v pračce, je úplně nejlepší si na jejich umytí vzít hadřík, houbičku a jemnější kartáček ať je neodřete. Obuv omyjte vlažnou vodou a poté nechte běžně vyschnout.
Po umytí je potřeba znovu obnovit vodě odpudivou vrstvu bot. K tomu slouží různé impregnace, které jsou k dostání rovnou s koupí obuvi.

pohorky

Na látkové sprej, na kožené vosk
Boty látkové jednoduše nastříkáte sprejem a necháte proschnout. Kůži je potřeba řádně promastit, aby fungovala. Snížíte tak její prodyšnost, ale tase do bot nepoteče a to u pohorek vyžadujeme. Sprej vytvoří na kůži vodě odolnou vrstvu, ale nezabrání jejímu postupnému vysychání. To vede k tomu, že bota v namáhaném místě praskne. Pravidelným promašťováním se tomu dá zabránit a prodloužit životnost bot.

Druh impregnace také velice závisí na typu bot a značce. Prodavač v obchodě by Vám měl poradit, abyste si třeba na hnědé pohorky nekoupily omylem vosk černý na kanady. Důležité je přečíst i pokyny od výrobce na použití impregnace. Přípravek nanášejte rovnoměrně, v tenkých vrstvách a krouživým pohybem. Na Boty netlačit ať se nepoškodí povrch.
Při péči o turistické boty buďte pečliví. Vybíráte si je na několik let a nejde jen o obuv na jednu sezonu.

Published by na-dlani.cz