Marihuana nebo semena technického konopí

Slovo „marihuana“ zná nepochybně snad každý. Tento výraz je spojován s látkou, kterou tato odolná, sytě zelená rostlina obsahuje, a jejíž název je THC. S marihuanou je spojováno především období „hippies“, horečky šedesátých let, kdy se válčilo ve Vietnamu a tento konflikt přerostl v mezinárodní boj za mír a odpor vůči nesmyslnému běsnění, navíc pouhých dvacet let po skončení druhé světové války.

listy konopí

S touto drogou, aplikovanou ve formě kuřáckých seancí, jste se mohli setkat např. ve filmu Četník se žení s L. de Funesem, v západní Evropě byl přístup k této záležitosti mnohem více benevolentní, než v socialistickém Československu. Teprve po rozbití železné opony v roce 1989 začala do naší země pronikat i semena konopí.

Rozdíly ve způsobu využití

Existuje více druhů konopí a to technické se pěstuje pro produkci mnoha zajímavých výrobků počínaje textiliemi a konče kosmetickými přípravky. Technické druhy obsahují pouze stopové množství THC a jsou tudíž jako droga nepoužitelné.
Genetické kultivary– v této oblasti se jedná o dva základní genetické typy kultivarů – jeden se odvíjí směrem, který vykazuje psychoaktivní účinnost látky THC, ten druhý technický má větší obsah látek známých jako „CBD“, jež blokují farmakologické účinky mj. psychogenní drogy. Základní rozdíly tedy hledejme jak v genetice samotné, tak i v prostředí, kde jsou rostliny vysazovány.

rostlina

Výška rostlin

Ta se u obou zmiňovaných typů liší dost výrazně, rostliny pro technické účely jsou totiž pěstovány na vzrůst, přičemž největší užitek je ze samotných vláken, zatímco ty drogové se pěstují na listy. Marihuana je však poměrně náročná na stabilitu zázemí, vyžaduje dostatek světla a tepla, čerstvého vzduchu a vlhkosti. Je to subtropický druh, ale daří se mu dobře i v našich podmínkách, zejména ve sklenících. Pěstování marihuany je prozatím stále nelegální, to však neplatí pro technické konopí, které se již pěstuje volně v 35 zemích světa.

Published by na-dlani.cz