Jste moderním typem otce?

Role táty se v posledních deseti, patnácti letech výrazně proměnila. Je to vlivem celé řady faktorů, proměnou postavení žen ve společnosti počínaje a nároky na moderního otce konče. Dřív muži plnili roli otce především tím, že rodinu finančně zajistili a byli určitou nedotknutelnou autoritou. Ještě před pár desítkami let děti svým otcům zcela běžně vykaly, neexistovalo, že by s nimi dováděly na hřištích. Jiný je již samotný příchod dítěte na svět.
spící miminko na tatínkovi
Dříve se jednalo čistě o záležitost ženy, dnes jsou ženy rády, že jim jsou muži u porodu oporou a naopak muži jsou rádi, že ten malý zázrak mohou zažít na vlastní oči. Tatínkové běžně chodí na procházky s kočárky, přebalují atd. Zejména studované a úspěšné ženy se často nerady kvůli mateřství vzdávají své rozjeté kariéry, snaží se svou pozornost rozdělit mezi práci a rodinu. A tak se již nezřídka stane, že na rodičovské dovolené je s dítětem otec a matka, která vydělává víc peněž než partner, je živitelkou rodiny. Pokud to tak všem vyhovuje, proč ne.
Jak ke svému otcovství přistupujete vy?

Snem každé ženy – matky je muž, který se bude na péči o dítě podílet co nejvíce. Nebude mít problém s přebalováním, krmením. Zkrátka nebude mít problém se o dítě v případě potřeby postarat, ať už kvůli pracovním povinnostem matky nebo jen kvůli tomu, aby si matka mohla od každodenní péče o dítě na chvíli odpočinout. Někdy se stává, že muž se touží na péči o dítě podílet, ale žena mu k tomu nedává příležitost. Trápí se obavami, že to muž nebude s dítětem umět tak dobře jako ona sama.
táta se syny
Pokud se v podobné situaci nacházíte, zkuste si se ženou promluvit, vysvětlete jí, že se cítíte odstrčený a že pouze cvikem, získáte stejnou jistotu v zacházení s dítětem jako ona. Některé ženy si stěžují na to, že jejich muži jsou jen „tatínkové na hraní“. Děti se sice s nimi skvěle zabaví, ale když je třeba trocha přísnosti a pravidel, nechávají to zcela na ní. Nejdůležitější je, aby se každý muž – otec snažil se svými dětmi trávit co nejvíce volného času. Děti potřebují kromě ženského vzoru, také vidět mužské vzorce chování. Samozřejmě máme na mysli pozitivní vzorce chování, ne tedy otce, který veškerý čas doma tráví ležením na gauči s pivem nebo sezením u počítače.

Published by na-dlani.cz