Jsou plastové obálky vhodné?

Faktem je, že dnes se již klasické dopisy příliš neposílají. Nahradily je mohem rychlejší a spolehlivější e-maily či instantní komunikační aplikace jako Messenger nebo WhatsApp. Avšak díky epidemii koronaviru, která se u nás letos na jaře objevila, dostalo posílání zásilek nový význam.

Tím je zasílání roušek příbuzným či přátelům. Pošta dokonce nabízí jejich doručení zdarma, avšak musí být jasně viditelné, že se jedná o roušky. Není proto divu, že většina lidí, kteří je posílají, volí hlavně plastové obálky. Do těch se může dát papírový lísteček s adresou, kam má být zásilka doručena.

obalka1

Otázkou však je, zda je vhodné tyto obálky používat. Je zde totiž jeden poměrně velký problém. Tím je to, že každý, kdo s tím přijde do styku, od zřízence po doručovatele, uvidí, co je jejím obsahem. A jak všichni víme, zdaleka ne všichni lidé jsou čestní a poctiví. Jsou zde i takoví, kteří se neváhají obohatit na úkor druhých.

A to se týká i roušek, které jsou, jak všichni víme, nedostatkovým zbožím, zvláště ty profesionální. Není tedy divu, že se mnoho zásilek, které obsahovaly právě tyto roušky, cestou záhadně ztratilo.

obalka2

Je jistě pochopitelné, že každý chce v této době ochránit sebe i svou rodinu. Avšak měli bychom přemýšlet, zda je skutečně úspora těch několika korun na poštovném hodná tohoto rizika. Zvláště pokud to posíláte větší dálkou, nebo „svého“ doručovatele příliš neznáte. Může se totiž snadno stát, že slíbená zásilka nedojde.

Dá se tedy říci, že používání plastových obálek skutečně není příliš vhodné, a to téměř v žádné situaci. Ano, občas se používají například při zasílání časopisů, avšak i ty bývají navíc dány do papírového typu. Jsou totiž sice dobrou ochranou před vnějšími vlivy, především vlhkostí, ale jejich průhlednost je něco, co jejich použití ztěžuje, až znemožňuje, zvlášť pokud posíláte cokoliv soukromého, co není určeno pro cizí oči.

Proto raději používejte ty papírové. Jsou vhodnější a ekologičtější.

Published by na-dlani.cz