Jak se hlídají auta?


Je nejednou skutečností, že po našich a nejen našich silnicích jezdí různými vozidly sem a tam i lidé, kteří nejsou jejich vlastníky. V tomto případě sice nemám na mysli nějaké ty zloděje aut, nýbrž pouhé zaměstnance firem, jimž takové vozy náleží a jež je dávají svým lidem kvůli plnění pracovních povinností k dispozici, ale…
Ale když se to vezme kolem a kolem, nejednou vlastně mezi oněmi zloději a zaměstnanci nemusí být zase až tak propastný rozdíl.

palubní počítač

Čímž se rozhodně nemám v úmyslu dotknout těch z pracujících, kteří si plní své úkoly svědomitě a čestně, mám na mysli černé ovce z jejich řad, jež se nejednou nepodaří zavčasu odhalit.

A když tak firma nebo podnikatel někomu své vozidlo svěří, právem očekávají, že s tímto bude náležitě nakládáno. Jistě, jsou i zaměstnavatelé dávající svým lidem takové vozidlo k dispozici i pro soukromé účely, ale není to zase až takovým pravidlem. A rozhodně žádná firma nedovoluje zaměstnancům, aby tito dělali s její technikou potají melouchy, aby si čerpali na náklady zaměstnavatele pohonné hmoty do soukromých aut nebo s nimi dokonce šmelili a podobně.
A aby byla jistota, že vše bude v pořádku, je nejednou nezbytností sledování vozidla.

Je ovšem nasnadě, že si žádný majitel firmy nebo řídící pracovník nebere taxíka nebo nějaké nenápadné vozidlo, s nímž by se podobně jako nějaké soukromé očko na svého zaměstnance přilepil a nespustil ho z dohledu. To by bylo jednak drahé, jednak neefektivní a jednak pochopitelně i složité.
Ovšem sledovat takové auto a jeho řidiče už dnes problém není. Protože dnes už je k dispozici třeba i RMC systém, umožňující GPS sledování prakticky jakéhokoliv vozidla, osobního stejně jako nákladního.

cestování

Tento systém je schopen skutečně nepřetržitě sledovat libovolný počet vozidel. A nejen to. Dokáže sledovat třeba i to, jak je hospodařeno s pohonnými hmotami, jak jsou zatížené nápravy a jaký je k vozu připojen návěs. Zjistí i teplotu v přepravním prostoru, vyhledává vhodnou trasu, čímž šetří čas a pochopitelně i náklady, ba zná i stav zakázek a postup jejich realizace a podobně.
Nejeden ze starších našinců tu tak nalezne jistou podobnost s dřívější televizní policejní relací, kde také (Federální kriminální ústředna) pátrá, radí, informuje. A RMC také šetří, a to až třicet procent nákladů.
A to stojí za to, nemyslíte?

Published by na-dlani.cz