Ideálně tři týdny

Odborníci-lékaři tvrdí, že bychom měli ideálně třikrát v roce relaxovat, tedy odjet na dovolenou. Jak tvrdí psychologové, ono jen samotné těšení se na dovolenou, v nás vyvolává velmi příjemný pocit a cítíme se lépe. Když se nám tedy povede třikrát do roka odjet mimo domov, je to prý ideální.

Dříve to bylo jinak

Pokud si teď říkáte, že naše babičky a dědečkové tolik necestovali, máte sice pravdu, ale oni, na rozdíl od nás, více času trávili v přírodě. Třeba na poli, zahradě, v lese. A tak pro ně bylo takovým obdobím odpočinku vlastně samotné roční období – zima.

Ne-odpočinek znamená riziko

Jsme na sebe pyšní, že náš kolega měl do podzimu už dvakrát dovolenou a my ještě ani jednou? Tak to tedy nemáme být pyšní na co! Ono se to může zdát jako neskutečné, ale potíže se na nás mohou podepsat až po mnoha letech. Většinou přijdou nečekaně a doslova jako blesk z čistého nebe. Když k tomu ještě přidáme nezdravý životní styl, máme zaděláno na pořádný problém. Co nám hrozí?

  Vysoký krevní tlak
  Infarkt
  Mozková mrtvice
  Zažívací potíže
  Žaludeční vředy
  Alergie

Přidejme si sport

K našemu odpočinku a regeneraci bezpochyby patří i pohyb. Kdo přes rok příliš nesportuje, na dovolené by to neměl nějak extrémně dohánět, ale pár dlouhých procházek v přírodě a plavání, nám určitě udělá moc dobře.

Ideální je poslouchat své tělo

Když se nám chce jet na dovolenou, tak jeďme, pokud to jen trochu jde. Máte chuť navštívit kino, pak to udělejme, máme náladu dva dny v kuse uklízet, ač se to může zdát pro jiného nepochopitelné, s chutí se pusťme do úklidu. Každý z nás je individualista a každé tělo je jiné, má jiné potřeby v různých časových úsecích.

Odpočívat bychom tedy měli také individuálně. Trošku problém může nastat, když se třeba nemohou na způsobu a častosti dovolené domluvit partneři, protože to může dopadnout tak, že si jede na dovolenou každý zvlášť, a to není z dlouhodobého hlediska úplně dobré. Ale zase, někomu to zcela vyhovuje a nemá s tím nejmenší problém.

Published by na-dlani.cz