Stolní, čelní a úhlové brusky pro profesionály i amatéry

Stolní

Nejrozšířenější typy tvoří brusky stolní. Primárně jsou určeny k přesnému odebírání kovových materiálů, nejčastěji pro tvorbu ostří ocelových řezných nástrojů. Setkat se s nimi můžete v mnoha typech provedení, od těch nejlevnějších, kutilských z hobby marketů, až po propracované výrobky pro profesionální řemeslníky nebo náročné uživatele. Liší se především cenou, která odpovídá technologii výroby, provedení a technickým parametrům.

broušení

Základním modelem, tím nejznámějším, je dvoukotoučová stolní bruska , kdy je každý z kotoučů nasazen na hřídel z opačné strany rotoru výkonného elektromotoru. Většina typů je vybavena jedním kotoučem s jemnější zrnitostí a druhým s hrubší. Lze na nich poměrně s přehledem brousit běžné ruční nářadí počínaje vrtáky, dláty a sekáči a konče nůžkami a kuchyňskými noži.

Výrobkem vyšší třídy jsou speciální dvourychlostní brusky opatřené převodovým soustrojím s ozubenými koly (převodovkou). Jeden z kotoučů se otáčí rychle a druhý velmi pomalu. Pomalé otáčky jsou vhodné pro broušení obráběcích nástrojů, u nichž je důležité, aby se při samotném procesu broušení nezahřívaly, tzv. nepopouštěly. Popouštěním by kalené ostří změklo, k tomuto procesu se využívá i vana pro chladicí emulzi nebo vodu umístěná v prostoru pod kotoučem.
Některé výrobky mohou mít k dispozici speciální vodítka pro přesné opracování ostří pod požadovaným úhlem, což je důležité zejména u soustružnických nožů, nůžek, tvarových fréz a vrtáků a dalších přesných obráběcích nástrojů.

broušení kamene

Čelní

Zvláštní kategorii strojů tohoto typu jsou čelní brusky. Využívají je nejčastěji řemeslníci při opracování dřevěných a kovových materiálů, bývají však také součástí vybavení modelářských dílen. Zařízení pracuje na principu otočného kotouče s brusným diskem, umístěným kolmo k vodorovné pracovní podložce. Pracovní stůl je sklopný, součástí výrobku je i úhlové pravítko a úkosový doraz a také mechanismus pro rychlé nouzové zastavení brusného disku.

Published by na-dlani.cz