Podmořská muzea

Většina dovolenkových destinací se pere o zákazníky a všichni soutěží, jak jich přilákat co nejvíce. V Řecku to vyřešili jednoduše. Začnou povolovat podvodní návštěvu různých vraků.

Pokud si myslíte, vy, co jste to ještě nezkoušeli, že je to jednoduchá záležitost, tak jste na velkém omylu. Pokud totiž nejste archeolog, nebo profesionální potápěč, který má speciální povolení, tak byste se u vraků a dovnitř potápět nesměl. Tedy, pokud byte je vůbec našel.
potápěč u dna

To, kde jsou, totiž zainteresovaní dosti tají. Jednak z bezpečnostních důvodů a také z důvodů jejich případného poškozování některými potápěči. Nyní však přichází změna.

U ostrova Alonissos v Egejském moři se nalézá jeden z moha těchto vraků. Tomuto přibude velký primát. Měl by být prvním, ke kterému se budou smět potápět obyčejní turisté, pochopitelně v doprovodu a pochopitelně za tučný peníz.

Na otázku, kdy že to bude možné mám také odpověď. Zcela jistě již letos. Ony už proběhly zkušební ponory, a proběhly bez potíží, takže máte naději. Vrak se nalézá v hloubce necelých třiceti metrů a leží u ostrůvku Peristera. Potopil se někdy v pátém století před Kristem a vezl amfory. Alespoň to tvrdí podmořská archeoložka Elpida Hadjidaki. Vy to vše nyní můžete vidět na vlastní oči.

Projekt podmořských muzeí počítá s tím, že by se měly zapojit i další státy. Přímořské pochopitelně. Věřím, že tento nápad všechny uvítají. Vždyť si tím zvýší návštěvnost, a přinese to také nemalý peníz do pokladny města a potažmo i státu.
potápěč u vraku

Ještě, než vyrazíte, budete si muset možnost návštěvy podvodního světa zajistit, a to pravděpodobně přes nějakou agenturu. Pokud to žádná z našich v nabídce mít nebude, tak přímo přes řeckou. Je docela možné, že na takovou akci bude pořadník, protože se všeobecně očekává obrovský zájem. Takže už nyní hledejte, kdo to nabízí. Přeji hodně štěstí.    

Published by na-dlani.cz