Jaký je rozdíl mezi KVH a BSH hranolem?

Konstrukční řezivo má různé podoby. My se dnes podíváme na zoubek dvěma typům hranolů. Oba běžně využívají při stavbách domů, pergol, přístřešků i obyčejného pískoviště pro děti. Oba jsou kvalitní, liší se ovšem výrobním procesem a také svými vlastnostmi.

dřevo stavební materiál

KVH a BSH hranoly jsou hoblovanými produkty z vysušeného dřeva. Obojí se kromě toho vyznačuje také tím, že mají po celé délce totožnou výšku i šířku. Jinak má každý z nich ale svá pozitiva i negativa. Na základní aspekty, které mohou rozhodovat při finálním výběru se nyní podíváme, takže se budete moci lépe rozhodnout.

Konstruktionsvollholz

Podívejme se nejdříve na typ, který se využívá častěji a patří mezi nejprodávanější a nejužívanější ze všech. KVH hranoly sestávají z jednoho kusu materiálu, jsou vysušené a délkově napojované prostřednictvím tzv. cinkového spoje.

Jasnou výhodou je to, že nejsou vůbec drahé. Může si je dovolit skutečně každý, a přitom jsou vysoce kvalitní. Navíc v případě, že budete potřebovat klasický rozměr, tak ho snadno najdete v jakémkoli stavebním obchodě skladem. Naopak nevýhodou je menší tvarová stálost, ve většině případů nepohledová kvalita a běžná výroba pouze tří délek, a to 5, 8, a 13 metrů.

konstrukce střechy

Brettschichtholz

Na rozdíl od předchozího je typ BSH vrstvený a lepený z jednotlivých lamel o tloušťce 40 milimetrů pomocí melaminové pryskyřice. Stejně jako u minulého ovšem platí, že je vyroben ze sušeného dřeva. To znamená především to, že si nemusíte dělat starost se škůdci, protože ti tento materiál nenapadají.

Jejich pozitivem je vyšší tvarová pevnost a stálost a poté variabilita ve velikostech. Dodavatel vám ho vyrobí na přesnou délku, kterou potřebujete a nebudete tak mít žádný zbytečný odpad. S tím ale souvisí to, že si na to musíte počkat, a to většinou až 21 dní. Poté si ale užijete pohledové i nepohledové kvality dle požadavků. Velkou nevýhodou je poté jeho cena, která je znatelně vyšší.

Published by na-dlani.cz