Když se řekne gobelín

Každý vyrobený kus je originál a každé místo, kam tyto umělecká díla jsou instalována, vytváří originální a příjemné prostředí. Ručně tkané koberce i gobelíny Ateliéry Tapisérií jsou kvalitní výtvarná díla.
Specialitou jsou velice jemné obrazy utkané dle jakýchkoliv výtvarných návrhů, ale i restaurování historických gobelínů různými technikami a metodami.

po bitvě
 
Používané techniky jsou tři:

  1. Ruční vázání kobercůje vhodné pro jednodušší designy na vertikálních ručních stavech bez používání mechanického přírazu.
  2. Ruční tkaní středověkou technikou útkového rypsuna vertikálních nebo horizontálních stavech. Melírování nebo chcete-li ruční tkaní barevným útkovým materiálem, který je složený z více tenkých barevných nití, aby se dosáhlo jemných barevných přechodů, je specialitou této firmy. Díky tomu utkají tapisérii i podle výtvarného návrhu.
  3. Ruční tkaní hladkých kilimových koberců rypsovou technikouje práce podle různých návrhů a designů. Jedná se o unikátní práce na přímou objednávku.

Historie
Firma byla založena v roce 1910 pro ruční tkaní gobelínů a pro restaurování historických tapisérií, výšivek, koberců dalších textilií.
Roku 1925 byl Ateliér tapisérií vyznamenán hlavní cenou a Zlatou medailí za cyklus Řemesla v Paříži na mezinárodní výstavě dekorativního a industriálního umění.
V roce 1948 byly dílny znárodněny a přiřazeny k podniku Ústředí uměleckých řemesel. Akademický malíř a textilní výtvarník Josef Müller zavedl od začátku 60. let nový způsob tkaní, již zmíněnou, melírovací techniku.
Počátkem 90. let 20. století byla dílna navrácena do soukromého vlastnictví neteři zakladatelky, Olze Teinitzerové, a tím byla zachována tradice dílny.

ukázka tapisérie

Současnost
Koberce a tapiserie ručně tkají vyškolení specialisté a restaurování textilu provádějí kvalitní restaurátoři, z nichž mnozí jsou nositeli Státních licencí České republiky pro tuto činnost.
Dílny vyrábějí nové tapisérie do Hollywoodu, Švédska, Kanady, ale i pro české zákazníky.
Díky vysoké kvalitě řemesla byla dílna oceněna Evropskou unií přidělením grantu pro zachování a rozvoj. Grant pomohl i s rekonstrukcí tzv. nového pivovaru v centru Jindřichova Hradce, kde má sídlo instituce s názvem Dům gobelínů.

Published by na-dlani.cz